| 2021. március. 12. | 1 perc olvasás

A szelektív szigetes üveggyűjtés szabályai

Amilyen gyakran elhangzik a kérdés, hogy az üveghulladék szelektív gyűjtésére miért nincs lehetőség házhoz menő rendszerben, a válasz legalább annyira egyszerű. A papír, a műanyag vagy a fém csomagolási hulladéknál az üveg nem csak sokkal nehezebb, de törékeny is, így műanyag zsákban gyűjteni nem lehetséges. Ha nem így, akkor hogyan érdemes gyűjteni az üveghulladékot?

Az üveghulladék visszagyűjtésére a legtöbb településen a szelektív szigeteken biztosítanak lehetőséget. Ez akár egyszerű, hatékony megoldást is jelenthetne, mégis folyamatosan az a tapasztalat, hogy a konténerekbe rengeteg olyan hulladék kerül, amelynek nem lenne helye az üveggyűjtőkben.

Hogy a hulladékok széles skálája - a plüssállatoktól kezdve, a papírokon át, a lomokig - nem való az üveggyűjtőbe, az egyértelmű. Ugye? Csakhogy az sem mindegy, hogy milyen üveghulladék kerül bele. A szelektív szigeteken kihelyezett konténerek a csomagolási üveghulladék gyűjtését szolgálják, vagyis csak olyan üveget dobhat bele, amelybe korábban valami bele volt töltve. Ilyenek az italos üvegek, a befőttes- és bébiételes üvegek, a boros-, sörös-, pezsgős- és röviditalos üvegek, továbbá az illatszeres üvegcsék.

Nem kerülhet a szelektíven gyűjtött üveghulladék közé szemüveg, főzőlap, szélvédő, üvegedény, dekorációs üveg, ablaküveg, tükör, tévéképcső –, hogy csak a leggyakoribb és legfontosabb hulladékfajtákat említsük. A hagyományos, nem ragasztott ablaküveg az STKH zöldudvaraiban is leadható. Fontos kiemelni, hogy a vegyszeres és gyógyszeres üvegeket tilos a szelektív gyűjtőbe dobni, még akkor is, ha csomagolási hulladéknak számítanak.

Az üveg visszagyűjtésének egyik legfenntarthatóbb módja a visszaváltás. Az áruházakban betétdíj ellenében visszavett üvegeket nem is kell feldolgozás útján újrahasznosítani, csak egyszerűen tisztítani és újracímkézni, ami után ismét használhatók. Ezért érdemes egy pillantást vetni az üveg címkéjére, és ha visszaváltható, inkább ezt a módot választani a körforgásban tartásra. A folyamat legnagyobb előnye, hogy nem igényel jelentősebb energiafelhasználást, így kíméli a természetes környezetet.

Borítókép; STKH 

Legnépszerűbb cikkek