| 2022. július. 29. | 4 perc olvasás

Hogyan lehet a nyaralás valódi feltöltődés?

A nyári pihenés a legtöbb ember számára az év egyik csúcspontja, legjobban várt időszaka. Gyakran már hónapokkal korábban döntenek a helyszínről, lefoglalják a szállást, tervezik a programokat… és talán szövik kicsit az álmokat is a szürke hétköznapokban. Ki-ki egyéni helyzetétől függően arról, hogy ha majd elutazik, végre kialudhatja magát, lesz idő a párjára, a gyerekekre vagy éppen a kedvenc hobbijára; új helyet fedezhet fel vagy éppen befejezheti a fél éve elkezdett regényt. Ám ezek a nagyszerű tervek messze nem mindig jutnak el a megvalósulásig. Sajnos nem ritka, hogy a várva várt pihenés végén még fáradtabban térünk haza, mint ahogy elindultunk. Mit tehetünk, hogy ez ne így történjen?

Mivel ez a probléma meglehetősen általános, a szakértők különböző megközelítésekben igyekeznek tanácsot adni arra vonatkozóan, hogyan lehet tényleg feltöltő a nyaralás, vagy egyáltalán bármilyen, akár egy hétvégi otthoni pihenés.

Általánosságban azt javasolják, hogy ne évente egy nagy pihenésre összpontosítsunk, inkább lehetőség szerint egy-két havonta tartsunk egy hosszú hétvégés szünetet. Ekkor nem is szükséges vakációzni valahol, lehetünk akár otthon. Csak éppen el kellene távolodnunk a munkánktól, belemerülni a szociális kapcsolatainkba és kedvenc hobbinkba. Vagyis egyáltalán nem a „hol” a lényeg, hanem a „hogyan”.

Már önmagában véve is az egyik legpihentetőbb dolog, ha ezekre a napokra elengedjük az irányítást, és megengedjük magunknak, hogy csak úgy létezzünk a világban. Nem összpontosítunk tervekre és célokra, egyszerűen csak vagyunk.

Kép forrása: hrdoktor.blog.hu

Ha otthoni pihenős hétvégét tervezünk, vagy egy nap szabit veszünk ki, gyakran beleesünk abba a hibába, hogy azért mégis elintézünk „csak egy-két apróságot”. Ilyenkor ne tervezzünk gyors számlabefizetést, villámtakarítást, aztán egy kis leugrást az edzőterembe no meg a rég húzódó (és talán nem is annyira vágyott) kávézást a volt kolléganővel. Különben azt vesszük észre, hogy már az új munkanapra készülünk és se lelkileg, se fizikailag nem vagyunk pihentebbek, mint korábban… Inkább maradjunk a realitások talaján, gondoljuk át alaposan, mit tudunk véghez vinni azon az egy napon úgy, hogy az energiaszintünk is növekedjen. Ha egy lépést hátra tudunk lépni és lassítani kicsit, hamar megtérül: általában növeli a hatékonyságot és kreativitást a munkában. Muszáj néha kisütni az agyunkat, hogy aztán még jobban tudjon működni.

Sokat segít a feltöltődésben, „stresszmentesítésben” a befelé fordulás. A meditáció a legjobb módszer erre, de sokat jelent például egy séta beiktatása a reggeli kávé után, amikor kicsit egyedül lehetünk. Ilyenkor nyugodtan át lehet gondolni az elmúlt időszak történéseit, olyan kérdéseket, mi okozott igazán örömet vagy stresszt, sikerült-e egyensúlyt tartani magánélet és munka között, hol tart a párkapcsolatunk és hasonlók.

Mindezt persze jó egy kiadós és pihentető alvás után megtenni. A kevés alvás, esetleg még keverve a stresszel egyenes úton vezet a kiégéshez. A fáradtság, frusztráltság mellett az alvásmegvonás a hatékonyságot és a koncentrációt is negatívan befolyásolja. Az elegendő alvás jó hatással van a testi-lelki egészségre, kiegyensúlyozottságra, jó közérzetre. A szakértők szerint minimum hét óra alvásra lenne szükségünk naponta ahhoz, hogy kipihentek legyünk. A nyaralás pont megfelelő idő arra, hogy pótoljuk ezen a téren is a mulasztást.

Kép forrása: profession.hu

Ugyanakkor érdemes rávenni magunkat időnként a mozgásra. Ezáltal jobb lesz a hangulatunk és energikusabbá válunk. Ezt sem érdemes túlgondolni, nem feltétlen az edzőterem vagy a teljesítménytúra kategória, ami segít – gyakran elég egy kiadós séta szép természeti környezetben, lehet a gyerekekkel egy nagyot kirándulni, netán füvet nyírni, terményt begyűjteni – lényeg, hogy ne kényszernek érezzük a tevékenységet, tudjuk élvezni, tudjunk benne elmerülni. Egy flow-élmény hihetetlen feltöltő erővel bír léleknek-testnek egyaránt!

A pihenés időszaka az én-idő lehetősége mellett nagyon jó alkalom arra, hogy nyugalomban minőségi időt töltsünk szeretteinkkel. A hétköznapokban a legnagyobb odafigyelés mellett sem jut általában erre túl sok idő a családtagok sokrétű elfoglaltságai, kötelezettségei miatt. Így az egyik legfontosabb eleme a jó pihenésnek kapcsolataink ápolása, közös élmények, jó beszélgetések a párunkkal, gyerekeinkkel, közeli barátainkkal.  

Az pedig, hogy ezen alkalmakkor tényleg jelen tudjunk lenni, szeretteinkre figyelni, csak úgy megy, ha képesek vagyunk ilyenkor félretenni a telefonunkat, nem folyamatosan a felpittyenő üzenetekre figyelni, azokat rögtön megválaszolni. A párkapcsolat és baráti kapcsolatok is sérülhetnek emiatt. Ha még a szabadság alatt sem a hozzánk közel állókkal foglalkozunk, hanem az üzeneteinkkel és telefonunkkal, akkor csak még jobban eltávolodunk tőlük. A családdal töltött minőségi idő nagyon fontos ahhoz, hogy teljesnek érezzük az életet.

Kép forrása: vasarnap.hu

És mi a helyzet akkor a munkával a pihenés alatt? A szakértők szerint szabadság alatt dolgozni természetesen nem egészséges, mert így sosem tudunk feltölteni magunkat, csak folyamatos terhelés és nyomás alatt élünk. Muszáj egy időre teljesen kitörni a mókuskerékből ahhoz, hogy ne merítsük le tartalékainkat. Ha tényleg nem engedi a munkánk, hogy egy hosszabb nyaralás idején teljesen félretegyük, állítsunk fel határokat saját magunk számára. Rögzítsük, mikor és mennyi időt dolgozunk, tartsuk be a kiszabott “munkaidőt”, és azon kívül kíméletlenül kapcsoljuk ki a gépünket. Ha tehetjük, még a telefonunkat is felejtsük el pár órára és figyeljünk csak a családra, a kikapcsolódásra.

Kép forrása: mindsetpszichológia.hu

A szabadság alatt érdemes odafigyelni, hogy ne borítsuk fel teljesen szokásos étkezési rendünket. A szállodák svédasztala vonzó lehet új ízek, fűszerezés kipróbálásához, no meg a választék sokszínűsége miatt esetleg többet is fogyasztunk a megszokottnál. Utána meg szenvedünk a telítettség érzéstől, felpuffadt gyomortól – vagy épp a túlfogyasztás miatti lelkiismeret-furdalástól, esetleg macskajajtól. Így legfőképp magunknak segítünk, ha a nyaralás ideje alatt is megőrizzük tudatosságunkat a fogyasztás terén.

A nyári pihenés remek alkalom lehet arra is, hogy találjunk magunknak olyan új tevékenységet, amiben igazán jól érezzük magunkat, töltődünk és amit esetleg az év többi részében is tudunk űzni. A munkán kívüli hobbi rendkívül fontos: kell, hogy legyen valami, amivel teljesen ki tudunk kapcsolódni, amivel átéljük a flow-élményt. Ez biztosít töltést aztán menet közben a hétköznapokra is, segít egyensúlyban maradni az élet és a munka világa között.

Igazi feltöltődős, pihentető nyaralást kívánunk Olvasóinknak is!

Források:

nlc. hu

mindsetpszichológia.hu

Borítókép forrása: parpercegeszseg.blog.hu

Legnépszerűbb cikkek