| 2021. december. 7. | 2 perc olvasás

Már edzenek a Burgenland Extrém túrára

Ha a járvány is úgy alakul, január 28-án ismét birtokba veszik a Fertő vidékét a túrázók. A 11. Burgenland Extrem teljesítménytúrára minden évben több ezren neveznek, Sopronban pedig ezekben a hetekben háromrészes túrasorozattal is edzenek a januári kihívásra.

A Shotokan Tigrisek Sportegyesület immár hatodik éve szervez felkészítő túrákat a Sopron környéki vállalkozó kedvű túrázóknak. Novembertől havonta egy-egy, emelkedő intenzitású és távú útvonalat jelölnek ki maguknak. Aki a csapattal tart a 20, 30 majd 40 kilométeres túrákon, és mellette önállóan vagy más társasággal is edz, az január végén akár már meg is próbálkozhat a Burgenland Extrem valamelyik távjával.

A harcművészettel foglalkozó Shotokan Tigrisek Sportegyesület kezdetben saját tagjainak szervezte a túrákat, akik közül többen is teljesítették az elmúlt években a Fertő tó körüli teljesítménytúra 120 kilométeres klasszikus és 60-80 kilométeres rövidített szakaszait. Később a felkészülés alkalmait nyilvánossá tették, így ma már előfordul, hogy 80-100-an is vannak egy-egy túrán. A társaság legkitartóbb, 20 fő körüli magja az időjárástól függetlenül minden alkalmon részt vesz.

A túrázó közösség tagjai közül sokan sportolnak rendszeresen, de olyanok is vannak, akiket a szabad levegő és a jó hangulat vonz a túrákra. Útközben jó alkalom nyílik a korábbi élmények felidézésére és a tapasztalatok megosztására is – az szintidő és az erő beosztásától kezdve egészen a ruházat kiválasztásáig vagy a megfelelő étkezés megtervezéséig. A decemberi felkészüléshez a soproniak a Burgenland Extrem egyik szervezőjétől, Michael Oberhausertől is kaptak biztatást.

A Burgenland Extrem nemcsak a nevében extrém: az indulók számára már a hajnali rajt is egy erőpróba, amit a télies időjárás és a Fertő mellett folyton fújó szél általában tovább nehezít. 2021-ben a járvány miatt nyárra halasztották a teljesítménytúrát. Ez teljesen új kihívás elé állította az indulókat, akiknek a hideg helyett a tűző nap és folyamatos folyadékvesztés ellen kellett felvértezniük magukat.

Bár a fizikai erőnlét is fontos tényező, a túra teljesítéséhez mentálisan is felkészültnek kell lenni – elég, ha arra gondolunk, hogy a 60 kilométeres „féltáv“ is 11-12 órás, folyamatos gyaloglást jelent. A tapasztalt túrázók szerint a sikeres felkészülés kulcsa a fokozatosság, azaz, hogy rendszeresen eddzünk, és mindig egy kicsivel emeljük a nehézséget, a célt.

A túra klasszikus távja 120 kilométer, ezt a valóban extrém túrázók tudják csak legyőzni minden évben. A kevésbé szélsőséges túraélményt választók 80 és 60 kilométeres távok közül is választhatnak, a 60 év felettiek számára pedig egy 30 kilométeres szakaszt is kijelöltek.

Újdonság, hogy a túra nevezői idén már buszokkal is eljuthatnak a rajthelyre. A 10 Euróért elérhető utazókarszalaggal a túra napjaiban a Kismarton-Oggau/Oka-Ruszt háromszögben lehet az autóbuszokkal utazni. Ahogy a klímatudatos mobilitás úgy a hulladékgyűjtés is fontos része a Burgenland Extrem szellemiségének. A rajtcsomag egyben szemetesként is funkcionál, és a szervezők mindenkit arra ösztönöznek, hogy szedje össze az út közben talált szemetet. Így a túra egyben egy óriási, határon átnyúló szemétszedés is.

A január 28-i Burgenland Extrem-re már most több mint 500 diák és közel 2.000 felnőtt jelentkezett. Ha a járvány ismét meghiúsítaná a túrát, akkor az ideihez hasonlóan nyáron, június 24-én rendezik meg – közölték a szervezők.

Borítókép; volksgruppen.orf.at  

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek