| 2022. február. 13. | 3 perc olvasás

Startup Sopron – a kezdő vállalkozások támogatásáért

A Startup Sopron az INPUT programmal közösen évek óta dolgozik a helyi vállalkozói közösség életének felpezsdítésén. Az INPUT program jóvoltából az eddigieknél is színvonalasabb előadókat tudnak meghívni meetupjaikra és workshopjaikra, a középiskolás korosztályt pedig ötletversenyekkel kapcsolják be az ökoszisztémába.

Dunaveczki Attilát, a Startup Sopron egyik megálmodóját annak idején egy burgenlandi startup esemény hangulata, rezgése ragadta magával annyira, hogy elkezdett komolyabban érdeklődni a startupok iránt, melyeket szerinte a következő meghatározás jellemez a leghívebben: a „startup” az újonnan alapított, nagy növekedési potenciállal rendelkező induló vállalkozásokat jelenti, amelyeket termék- vagy üzletimodell-innováció jellemez. Ezek a cégek nem kispályáznak, rövid időn belül az országhatárokat akarják átlépni termékükkel, szolgáltatásukkal.

Dunaveczki Attila, a Startup Sopron egyik megálmodója
Dunaveczki Attila, a Startup Sopron egyik megálmodója

– Az osztrák előzmények után elkezdtünk győri startup eseményekre járni. A két alapítóval, Tüske Tamással és Szabó Krisztiánnal azóta is baráti kapcsolatot ápolunk – tudtuk meg Attilától. – Közös programokkal segítjük egymást, a mosonmagyaróvári Sury Dalmával együtt pedig az egész megyei ökosztisztémát lefedjük, és közösen dolgozunk azért, hogy minél nagyobb ütemben fejlődjön a régió

2019 júliusában volt a Startup Sopron alakuló ülése, ahol a kis közösség meghatározata célját: a helyi vállalkozói szféra életének fellendítése; a kezdő, illetve fejlődésükben megakadó ötletgazdák, vállalkozások segítése. Ennek érdekében létrehozták eseménysorozatukat, a StartupLabet, amely saját Facebook-oldallal is rendelkezik. 

– Minden hónap harmadik szerdáján találkozunk, amikor is tematikus előadásokon vehetnek részt az érdeklődők – folytatta Attila. – Eddig több mint 20 eseményünk volt olyan változatos témákban, mint például a zöldmarketing, a társadalmi felelősségvállalás, a fashion tech vagy az egészségügy. Elég hamar felkeltettük a város és a soproni iparkamara figyelmét is, így több közös rendezvényünk is volt, többek között a bornapokon Bor és innováció címmel.

2020 januárjában a közösség pályázatot nyert az INPUT programnál, melynek jóvoltából még színvonalasabb előadások megszervezésére, a helyi szereplők közötti szinergia erősítésére, valamint az ötletgazdák, kezdő vállalkozók ingyenes képzésére és segítésére nyílt lehetőségük. A program helyi koordinátora Dunaveczki Attila lett.

– 2021 januárja óta a Soproni Egyetemmel is szorosabb kapcsolatot ápolunk, igyekszünk a programjainkba a hallgatókat is integrálni – tette hozzá Attila. – Külsősök számára is nyitott közös workshopokat szervezünk az egyetemmel és az iparkamarával közösen. Az INPUT program keretében ötletversenyt hirdettünk meg középiskolásoknak, mellyel az volt a célunk, hogy ezt a korosztályt is megismertessük a startupok világával. A területi döntőről egy soproni csapat jutott tovább az országos döntőre, ahol majd 11 másik csapattal méri össze a tudását.

A jövőbeli tervek között szerepel egy hasonló, egyetemistáknak szóló megmérettetés, amelyre bárki bármilyen ötlettel benevezhet, illetve csatlakozhat a már meglévő csapatokhoz. Ez a program valószínűleg nemcsak egyetemisták, hanem más külsős ötletgazdák vagy érdeklődők részvételére is lehetőséget nyújt majd. Remélik, hogy a kezdeményezés eredményeképpen újabb startupreménységek növik ki magukat a városban.

– A Startup Sopronon belül több klub is működik, például az előadói készségeket fejlesztő Toast Masters – egészítette ki mondandóját Attila. – Tervezzük, hogy a Startup klub Sopron keretében kéthetente közös borozás-sörözés mellett kötetlen beszélgetésre is alkalmat adunk. 

Az INPUT program, Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Soproni Kereskedelmi és Iparkamara és a Soproni Egyetem mellett helyi vállalkozások is segítik a Startup Sopron működését: Avadoo Design Stúdió, Csúcsteljesítők, FullEnergy Sopron, Heineken Hungaria Zrt., Hoffer Cukrászda, Likespace, Madic Marketing és Pannonia Hotel.

Ők köszönetet érdemelnek, ahogy minden előadó és érdeklődő is, akik részt vettek az eseményeinken.  Bízom benne, hogy a jövőben minél többen csatlakoznak majd közösségünkhöz! - fejezte be Attila.

Legnépszerűbb cikkek