| 2022. február. 4. | 1 perc olvasás

Szűrésekkel a daganatos megbetegedések ellen

2000 óta minden évben február 4-én tartják a rákellenes világnapot. A legrettegettebb kór megelőzésében kiemelt szerepet játszanak a szűrővizsgálatok, amelyek fontosságára e jeles nap is ráirányítja a figyelmet.

Magyarországon a daganatos megbetegedések súlyos népegészségügyi problémát jelentenek: évente több mint 35.000 férfi és nő halálát okozzák. Ez a szám európai viszonylatban is magas, és jelentősen hozzájárul a népességfogyáshoz.

A daganatos halálozás csökkentésére a korai felismerés és kezelés a legígéretesebb megoldás.

A szűrővizsgálatoknak van szervezett formája, amelyek során életkor alapján hívják be a leginkább veszélyeztetetteket. Így vizsgálják például a méhnyak-, az emlő-, illetve a vastagbélrákot. Ezek a szűrések egyértelműen csökkentik a halálozások számát.

A méhnyak korai stádiumú daganatai sejtvizsgálattal (citológiai szűrés) és megfelelő kezeléssel 100 százalékban gyógyíthatók. A 25–65 év közötti nőknek 3 évente küldenek behívót országszerte.

Emlőrákos megbetegedést hazánkban mintegy 7000 alkalommal fedeznek fel évente, ebből 2100-an halnak meg. A mammográfiás szűrés bevezetése 20–40 százalékkal csökkentette a halálozást az 50–69 éves nőknél, ugyanis a vizsgálati módszerrel korai stádiumban észlelhető a daganat. A mammográfiás szűrővizsgálat már 40-42 éves kortól ajánlott, a 45–65 éves nőket pedig 2 évente szervezetten be is hívják.

A vastagbélrák is számos áldozatot szed hazánkban: évente 8500 vastag- és végbéldaganatot fedeznek fel, ebből körülbelül 5000-en halnak meg. A rosszindulatú béldaganatok 7–8 évig tünetmentesek. Szűrésre 50 éves kortól javasolt menni (székletteszt), illetve 5–10 évente ajánlott az endoszkópos vizsgálat.

A szűrések nemcsak szervezettek, hanem alkalomszerűek is lehetnek, melyeket a kezelőorvosok kezdeményeznek a pácienseknél. Ilyen például a prosztata-, a tüdő-, a bőr- vagy a szájüregi rákok vizsgálata.

A daganatos betegségek szűréseinek legnagyobb haszna, hogy javítják a gyógyulás esélyeit, csökkentik a halálozást, illetve a kevésbé radikális gyógymód is gyógyuláshoz vezethet.

A szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel mellett magunk is sokat tehetünk a daganatos megbetegedések megelőzéséért. A dohányzásról való leszokással, az alkoholfogyasztás csökkentésével, a testsúly kontrollálásával, az egészséges táplálkozással, az életkornak megfelelő, rendszeres testmozgással, a munkahelyi ártalmak kivédésével és a stresszmentes életvitellel is növelhető az egészségben eltöltött éveink száma.

Borítókép; Soproni Gyógyközpont

Legnépszerűbb cikkek