| 2022. február. 15. | 2 perc olvasás

Védjük meg idős hozzátartozóinkat a trükkös csalók ellen

A Fertőszentmiklósi Népfőiskolai Egyesület rendezvényén tartott 2022. február 14-én a Soproni Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakembere előadást az időskorúak ellen elkövetett bűncselekmények megelőzésről.

A trükkös csalások, lopások áldozatai gyakran idős szeretteink, ezért meglehetősen felháborodunk, amikor rászedik őket.

- Kimondottan örültem a meghívásnak, mivel ez az egyik olyan prevenciót igénylő téma, amiről úgy gondolom, hogy nem lehet eleget beszélni. Sajnos a tapasztalataink azt mutatják, hogy hiába derítünk fel egy elkövetői csoportot, hívjuk fel a lakosság figyelmét egy aktuális csalásra, mindig lesz újabb és újabb. Olyan, mint egy vírus, egy kicsit módosul, átalakul, de mindig jelen van, ezért folyamatosan kell védekeznünk ellene – osztotta meg véleményét Babelláné Lukács Katalin rendőr őrnagy, a Soproni Rendőrkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója.

- Az elkövetők általában jó megjelenésűek, megnyerő modorúak, így tudnak idős áldozataik bizalmába férkőzni. Tipikus eset az, amikor az idős személyt valamilyen álproblémával vagy egy nem várt nyereménnyel otthonában keresik fel. Gyakran adják ki magukat valamilyen szolgáltató szakemberének, de előfordult már az is, hogy rendőrként vagy az önkormányzat tisztviselőjeként csöngettek be. A lényeg, hogy amíg az egyikük eltereli az idős ember figyelmét, addig a másik átnézi a lakást, és ellopja a gyakran kisebb vagyonra rúgó megtakarítást – ismertette az őrnagy.

- A másik tipikus elkövetési forma, amikor a bűnözők telefonon az áldozat hozzátartozójának adják ki magukat. „Unokázós csalásként” szoktunk ezekre a bűnesetekre utalni. Az álunoka azzal az ürüggyel telefonál, hogy bajban van – például külföldön balesetet szenvedett, szerencsejátékon veszített, adósságot halmozott fel stb. – és azonnali pénzsegélyre van szüksége. A pénzért azonban nem tud személyesen elmenni, ezért egy ismerősét küldi, aki sajnos túl sokszor sikerrel is jár – folytatta a szakember.

- Azt tudom tanácsolni, hogy gyakran hívjuk fel idős hozzátartozóink figyelmét az ilyen bűnesetekre. Kérjük meg őket, hogy amikor egyedül vannak otthon, ne engedjenek be idegent a lakásukba. Győzzük meg őket arról, hogy a szolgáltatók szakemberei pénzvisszatérítést nem hoznak, és nem lehetnek olyan nyereményjátéknak sem a nyertesei, amire be se neveztek. Pénzt idegennek semmilyen ürüggyel se adjanak át! Amennyiben nem biztosak abban, hogy azzal a rokonnal beszélnek, akinek az kiadja magát, hívják vissza, tegyenek fel olyan kérdéseket, amikre csak a valós rokon tudja a választ. Ahogy kiderült, hogy megtörtént a baj, hívják a 112-es segélyhívószámot – sorolta fel tanácsait a szakember.

 

Legnépszerűbb cikkek