| 2025. május. 15. | 2 perc olvasás

100 éves épületek után kutat a Soproni Városszépítő Egyesület

A Soproni Városszépítő Egyesület új kezdeményezésére díszes táblát kaphatnak a leghűségesebb város jubiláló épületei.

Sopron, szeretett városunk épített öröksége minden korszakban kiváló, a városképet gazdagító épületekkel gyarapodott. A két világháború közötti időszakban is sok értékes házat építettek, ezért Gerencsér Tamás grafikus, egyesületi tag javaslatára a Soproni Városszépítő Egyesület szeretné ráirányítani a figyelmet a város évszázados értékeire. Hagyományteremtő kezdeményezésével az egyesület arra kéri a soproni háztulajdonosokat, hogy minden évben jelezzék, ha épületük betölti századik évét. A Soproni Városszépítő Egyesület ezeket a házakat egy-egy díszes táblával jelölné meg – jelentette be az egyesület elnöke, Taschner Tamás.



A 100 éves házakra felfűzve, a műemléki világnaphoz (április 18.) kapcsolódva, az egyesület városnéző sétákat is szervez, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a jubiláló épületek utcaképi jelentőségére, építészeti és kultúrtörténeti értékeire.

Legyünk együtt büszkék soproni örökségünkre! - hívják a városszépítők egy izgalmas nyomozásra a soproniakat, s várják a 100 éves házakat, a 100 esztendő történetét és minden információt, amit a jelenlegi tulajdonosok tudnak az épületről.


A programban való részvételre pályázni az igazolhatóan 1926-ban tervezett vagy épített házakkal a Soproni Városszépítő Egyesület irodájában (Új utca 4.) vagy a [email protected] e-mailcímen lehet 2026. január 31-ig. A pályázatban fel kell tüntetni a tulajdonost, az építészt és csatolni kell egy fotót is az épületről. A pályázatokat az egyesület szakbizottsága véleményezi. Az első tíz pályázó számára az egyesület biztosítja a kitüntető táblát. Taschner Tamás és tagtársai azt remélik, a pályázó soproniak büszkék lesznek történelmi tulajdonukra, és örömmel teszik majd ki a homlokzatokra a 100 évet igazoló táblát.

A tulajdonosok elsősorban a tervrajzzal igazolhatják vagy levéltári dokumentációk alapján nyomozhatják ki épületük korát és építéstörténetét. A helyrajzi szám alapján legegyszerűbben a Soproni Levéltárban lehet megkezdeni a az utánajárást (https://mnl.gov.hu/gymsmsl ). Érdemes megkérdezni a szomszédokat, a korábbi tulajdonosokat, és valószínűleg nemcsak az építés éve, hanem sok más, érdekes történet is előbukkan a múlt homályából – közölte bizakodva az egyesület vezetése.

Legnépszerűbb cikkek