| 2024. március. 11. | 1 perc olvasás

16 embertől több mint 800 ezer forintot csalt ki egy Győr-Moson-Sopron vármegyei férfi

A Mátrix Projekt keretén belül egy Győr-Moson-Sopron vármegyei fiatallal szemben folytattak büntetőeljárást a vasi rendőrök, aki tizenhat sértettet vert át.

A rendőrség már sok esetben felhívta a figyelmet a biztonságos vásárlás szabályaira, de sajnos még mindig sokan esnek így is online csalás áldozatává. A vasi rendőrök ebben az esetben az összesen okozott, több mint 800 ezer forintos kárból a gyors és hatékony nyomozati munka eredményeként több mint 750 ezer forintot adtak vissza az átvert vásárlóknak.

A csaló szinte az összes internetes piacteret felhasználta hirdetésre, így a különböző eladásra szánt termékekre rövid időn belül jelentkeztek a vevők. A férfi több álnéven is regisztrált felhasználóként, és a fiatalok körében hirdetett új és használt elektronikai eszközök, népszerű márkás cipők, bizsu ékszerek kelendő termékek voltak. Legtöbb esetben a megrendelt áru helyett hasonló, de silány minőségű terméket küldött, ha küldött. Volt olyan is, aki a csomagjában az elektronikai eszköz helyett egy kozmetikai terméket talált, más esetekben a csaló semmit sem küldött. Az egyeztetések során a legtöbb esetben a termékek vételárának előre utalását kérte a sértettektől, majd azt követően elérhetetlenné vált.

A nyomozók azonosították a bűncselekmények elkövetésével megalapozottan gyanúsítható fiatalembert, kihallgatták, majd a vagyonmegtérülés biztosítása érdekében intézkedtek ellene.

A Szombathelyi Rendőrkapitányság vizsgálói a tizenegy rendbeli csalás bűntette és ötrendbeli csalás vétsége miatt folytatott eljárást befejezték, és az iratokat vádemelési javaslattal megküldték az ügyészségnek.

A rendőrség arra kéri a lakosságot, hogy legyenek mindig óvatosak, és ne hagyják magukat átverni:

– Soha ne utalja el előre a vételárat vagy előleget, ha idegennel köt üzletet az online térben!

– Utánvét esetén is csak a kézbesített csomag tartalmának ellenőrzését követően fizessen!

– Egy közösségi oldalon regisztrált profil nem alkalmas arra, hogy a mögötte álló személyazonosságát igazolja. Az oldalak üzemeltetői a regisztrálók adatainak valódiságát nem ellenőrzik, és az általuk feladott hirdetések valóságtartalmát sem tudják igazolni.

A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Az internetes csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.

Borítókép; police.hu 

Legnépszerűbb cikkek