| 2 perc olvasás

A brennbergi bányaszerencsétlenségek áldozataira emlékeztek

Brennbergbányán vasárnap délután szentmisével és koszorúzással emlékeztek a brennbergi bánya történetének legsúlyosabb szerencsétlenségeire. Az ünnepség során a Szent Borbála temető felújított nagy keresztjét Németh Attila plébános áldotta meg.

Szeptember első vasárnapja a bányásznap, ennek tiszteletére tartottak megemlékezést Brennbergbányán. A Szent Borbála temetőben megrendezett ünnepségen Lackner János, a Brennbergbányai Önsegélyező Egyesület elnökségi tagja beszédében a bányászok elhivatottságát és helytállását méltatta. 

fotó: Griechisch Tamás

"A Brennbergbányai Önsegélyező Egyesületet 1798-ban nyolc bányász alapította. A tagok száma napjainkban meghaladja a 200 főt. Brennbergbányán a szénbányászat  az 1750-es években kezdődött, így már lassan közeledünk a bányanyitás 275. évfordulója felé. Kiemelt célunk,hogy ápoljuk és megőrizzük a különböző hagyományokat."

fotó: Griechisch Tamás
Az elmúlt években Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., valamint civil támogatással számos fejlesztés valósult meg a Szent Borbála temetőben. Többek között felavattuk az új kápolnát, az esővédőt és a bányász hősök emlékművét. Idén felújítottuk a temető keresztjét, de a bányamentők emlékműve is megújult

- tudtuk meg Lackner Jánostól.   

fotó: Griechisch Tamás

Az emlékező gondolatatok után a bányász hősök felújított emlékművénél koszorúkat helyeztek el az egybegyűltek. Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata és a településrészi önkormányzat nevében Stöckert Tamás helyezte el a tisztelet koszorúját. 

fotó: Griechisch Tamás

Az ünnepség során a Szent Borbála temető felújított nagy keresztjét Németh Attila plébános áldotta meg. Az esemény végén a résztvevők az áldozatok tiszteletére elénekelték a bányászhimnuszt. 

fotó: Griechisch Tamás
Az elmondások szerint a hiányos műszaki felszerelés és a munkavédelmi berendezések elégtelensége is okozta a brennbergi bányában történt szerencsétlenségeket, melyek 1945.09.13-án és 1946.01.23-án történtek. A korabeli beszámolók szerint a szerencsétlenségek kiváltó oka a szénporrobbanás volt, amely az első esetnél tizenhat, majd a négy hónapra rá megismétlődő tragédia hat bányász életét oltotta ki, illetve több embert súlyosan megsebesített. Az áldozatokat az egész munkásság és a város részvéte mellett temették el.
fotó: Griechisch Tamás

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek