| 2025. január. 14. | 1 perc olvasás

A gyermekdiabétesz napja – 103 éve adták be az első inzulint

A gyermekorvoslás vívmányai között történelmi jelentőségű eredményként tartjuk számon az 1922. január 11-i napot, amelyen Leonard Thompson cukorbeteg kisfiú a világon elsőként kapott életmentő inzulininjekciót. Száz évvel ezelőtt a diabétesz diagnózisa még egyenlő volt a halálos ítélettel, azonban Frederick Banting találmánya emberek millióinak mentette meg az életét.

A gyermekkorban felfedezett inzulinfüggő cukorbetegség genetikai hajlamon alapuló, külső behatásokra (például vírusfertőzés) aktiválódó kórkép, amely a diagnózis felállításától fogva egész életen keresztül tartó állapot. Az egyes típusú diabétesz diagnózisa alapjaiban változtatja meg az egész család életét, ezért szükségszerű, hogy a kis betegek és családjaik folyamatos gondozás keretében állandó konzultációs lehetőséghez jussanak.

Forrás: Soproni Gyógyközpont

Dr. Gelencsér Évától, a Soproni Gyógyközpont gyermekdiabetológus főorvosától megtudtuk: Sopronban átlagosan kéthavonta fedeznek fel újabb gyermekdiabéteszes esetet. Az újonnan diagnosztizált kis betegeket több mint 25 éve országos gyermekdiabétesz regiszterben rögzítik. A Soproni Gyógyközpont gondozójában 55 család cukorbeteg gyermekeit kezelik, állapotukat folyamatosan nyomon követik.

„Szakrendelésünk hibrid módon működik, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a betegek nemcsak személyesen, hanem a telemedicina eszközeivel is elérnek minket. Az elmúlt évek gyors technikai fejlődése következtében a gyermekdiabétesz ellátásban is jelentősen bővült a terápiás eszköztár. Olyan diagnosztikai és ellátó eszközök –például vércukormérők – kerültek a gondozott családjaink és ellátottjaink birtokába, amelyek digitális adatok továbbítására is alkalmasak. Így egy internetes felületen keresztül a valós időben látjuk a felvitt vércukorértékeket, adatokat. Ez alapján személyes jelenlét nélkül is tudunk a családokkal konzultálni, anyagcsere-esemény során tanácsot adni” – mondta el a szakember.

„Természetesen emellett a személyes vizitekre is szükség van, ahol az állapotellenőrzés mellett az otthoni önkezelés során felmerülő kérdések is átbeszélhetők. A vérvételi eredmények és az önellenőrzési vércukorértékek alapján életkornak megfelelő segítséget nyújtunk a táplálásterápia alakításában is. Ha szükséges, dietetikus segítsége is igénybe vehető” – tette hozzá.

A gondozásnak hatékony módja, ha az azonos élethelyzetben élő családok vizitidőn kívül is találkozhatnak. A Soproni Gyógyközpontban gondozott cukorbetegek, gyerekeket nevelő családok összetartó közösséget alkotnak, rendszeresen szerveznek kórházon kívüli közös programokat, pl. kirándulásokat, táborokat, ahol megoszthatják tapasztalataikat, támogathatják egymást a különböző élethelyzetekben.

A borítókép és a szöveg forrása: Soproni Gyógyközpont

Legnépszerűbb cikkek