| 2022. május. 31. | 2 perc olvasás

A leszokással csak nyerhet!

A dohányzásmentes világnapot minden évben május 31-én tartják világszerte. Az idei, „Védd meg a környezetet” jelmondat arra figyelmeztet, hogy a cigaretta készítéséhez felhasznált dohány egész életciklusa során szennyezi a bolygót, és károsítja az élőlények egészségét.

Közismert tény, hogy a dohányzás nagy szerepet játszik a különböző tüdő-, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségek kialakulásában. A cigarettázó ember nem csak saját magának árt, hanem - a passzív dohányzás miatt - a környezetében élők egészségét is károsítja. Csak előnyökkel járhat, ha a dohányzásra rá sem szokunk – hangsúlyozta dr. Simon Kinga, a Soproni Gyógyközpont tüdőgyógyász főorvosa. Hozzátette: a leszokás egyértelműen egészségjavító hatású, és minden szervre pozitívan hat.

A dohányzás veszélyeiről szólva kiemelte: a cigaretta egyik fő összetevője, a nikotin felelős az erős függőség kialakulásáért. Mivel a szervezetünk rendelkezik nikotin-receptorokkal, a beviteléhez könnyen hozzá tudunk szokni, hiánya pedig elvonási tünetekkel jár. A cigaretta számos káros anyagot is tartalmaz, megtalálhatók benne aromás szénhidrogének és kátrány is. A különböző égési termékek okozzák a fő egészségügyi problémákat a légutakban" – mutatott rá dr. Simon Kinga.
A dohányzás esetleges egészségügyi következményeit sorolva a főorvos elmondta: érintett lehet a dohányfüsttel először kontaktusba kerülő felső légút, hiszen a dohányosok körében a gége- és a szájüregi daganatok rizikója jelentősen megnő. Az alsó légutak szintjén a hörgőrendszer és a tüdőszövet lehet érintett, kialakulhat daganatos elváltozás és krónikus bronchitis is. Fontos hangsúlyozni, hogy a dohányzásnak szív- és érrendszeri hatásai is vannak, érszűkületet okozhat, amiből kifolyólag alsó végtagi és szívpanaszok, vagy agyi keringési zavarok is jelentkezhetnek. A cigarettában található rákkeltő anyagoknak minden szervre negatív hatásai vannak, megnövelik a különféle daganatok kialakulásának esélyét is. Ugyanakkor azt is szem előtt kell tartani, hogy a dohányzás a meglévő társbetegségek (például cukorbetegség, vesekárosodás) prognózisát is rontja – sorolta a káros hatásokat dr. Simon Kinga.

A manapság népszerű, dohányzást helyettesítő alternatív eszközökről szólva a főorvos elmondta, ezek a segédanyagok orvosilag nincsenek elismerve. Igaz, hogy kevesebb károsanyag-komponenssel rendelkeznek, mint az eredeti dohánytermékek, azonban csak egy nagyon rövid - a dohányzó és nem dohányzó periódus közötti - időszakban elfogadható a használatuk. Segíthetnek a leszokásban, ugyanakkor olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek hevített formában szintén károsak az egészségre.

Jól használhatóak viszont a nikotinpótló segédanyagok (például cukorka, tapasz, nyelv alatti spray), amelyek segíthetnek a nikotinéhség legyőzésében és a szorongás oldásában. A dohányzásról való leszokásban azonban nem mellőzhető a beteg saját akarata és szabad döntése, szilárd elhatározás is szükséges hozzá. – fejtette ki dr. Simon Kinga.

A 2022-es dohányzásmentes világnap témája, a „Védd meg a környezetet” kiemeli, hogy a dohány egész életciklusa során szennyezi a bolygót, és károsítja minden élőlény egészségét. Az eldobott cigarettacsikk jelenti a műanyagszennyezés első számú forrását a világon.

A dohánytermesztésben használt növényvédő szerek, a nagy mennyiségű víz felhasználása, valamint az ültetvények kialakítása miatti erdőirtás (évente 3,5 millió hektár) szintén káros hatást fejtenek ki az ökoszisztémára. Ezért fontos a dohányt fogyasztó legkülönbözőbb generációk figyelmének felhívása, és mindezen tények tudatosítása.

Borítókép; Soproni Gyógyközpont weboldala 

Legnépszerűbb cikkek