| 2022. május. 15. | 2 perc olvasás

A napelemes térkő is magyar találmány!

Tudtad, hogy a Platio egy olyan ötletes magyar találmány, amely hulladékból készült járda és útburkoló anyag; és hasznos is, mert a fényt és a ránehezedő lépések energiáját egyúttal elektromos energiává is alakítja?

Az ötlet lényege, hogy a hulladékenergiaként elvesző erőforrásokat, mint például az emberi lépés, kerékpáros közlekedés, valamint a napfény és az éjszakai világítás energiáit hasznosítja „térkő" formájában.

A Platio Ilyés Miklós tájépítész, Cseh József vegyész és villamosmérnök, valamint Sziszák Imre gépészmérnök fejlesztése.

 (https://platiosolar.com/)

A rendszer lelke egy újrahasznosított műanyag vázra épülő térkő elem, ami a benne elhelyezett piezo kristálylapok segítségével képes elektromos áramot termelni, és - ami jelenleg még fontosabb - szenzorokkal információt gyűjteni, raktározni és továbbítani.
Az egyik nagy előnye az anyagválasztás, a másik, hogy olyan funkciókat tud, amelyeket eddig burkolat nem tudott. Ez azt jelenti, hogy a napenergia által képes lehet áramot termelni, szenzorokkal információt tud gyűjteni és raktározni, valamint van benne egy elektromos hálózat is, amelynek segítségével a megtermelt energiát A pontból B-be el tudja szállítani, és ezen az elektromos hálózaton keresztül akár adatokat is tud küldeni.

 (https://platiosolar.com/)

A Platio Solar Pavementtel találkozhattunk már Budapesten a Városháza parkban, de telepítettek napelemes burkolatot Kazahsztánban, Svédországban, Tatán is.

A technológia már kertes házak számára is elérhető, így hamarosan talán már nem kell azzal bajlódnunk, hogy a tetőre telepítsük a napelemeket: az akár a garázs elé, a kocsifelhajtóra vagy a teraszra is lerakható csempékkel elég egy húsz négyzetméteres részt lefedni, ami egész évre biztosítja egy átlagos háztartás egész éves energiaellátását.

A csempéket üveggel erősítették meg, aminek köszönhetően akár tíz tonnát is kibírnak. A csempéket emellett csúszásgátló anyaggal is bevonták, így nedves időben sem balesetveszélyes sétálni rajtuk.

A Platio-elemeket úgy kell elképzelni, mint egy vaskos, nyolc és fél kilós, harmincnégy centi széles Lego-kockát, a műanyagból készült alap oldalán lévő kis modulokkal pedig egymásba illeszthetők a darabok, kilencven százalékban újrahasznosított műanyag hulladékból.

(https://nrgreport.com/)

Beépíthető utcabútorba, járdába, utcába, autóparkolóba, illetve üzemeltethet wifit, telefontöltőt, világítást, vagy rá lehet kapcsolni az elektromos hálózatra.

Már elindították a szabadalmaztatási eljárást Magyarországra és Európára is, a termék három megoldását tudják levédetni: a modulok szendvicsszerkezetét, ahogyan egymásra pakolják a rétegeket, a belső kábelezés kialakítását, és a rendszerelosztást, ahogyan kapcsolódik a hálózatra.

Nem kísérleti technológiáról van szó, hanem már kereskedelmi forgalomban is kapható termékről, így egyre több helyen találkozhatunk a high-tech magyar térkővel.

(http://www.ogyik.hu/)

Forrás: https://raketa.hu/

https://verde.444.hu/

Borítókép: https://platiosolar.com/

Legnépszerűbb cikkek