| 2021. március. 17. | 2 perc olvasás

A szelektív gyűjtőszigetek haszna és használata

A közszolgáltatók is szigorú előírások alapján gyűjtik és kezelik a hulladékot. Gondolta volna például, hogy az NHKV – az európai normákhoz igazodva – a közszolgáltatók részére meghatározza a begyűjtés elvárt mennyiségeit? Egy magyar háztartásban évente átlagosan körülbelül 387 kilogramm hulladék keletkezik, aminek egy jelentős része szelektíven visszagyűjthető. Itt jönnek képbe a lakóközösségek rendelkezésére álló szelektív gyűjtőszigetek.

Egy kicsit érdemes megállni a bevezetőben is említett 387 kilogramm hulladéknál, ami egyébként az alacsonyabb mennyiségek közé tartozik Európában. Ha első ránézésre nem is tűnik nagynak ez a szám, megéri utánaszámolni, hogy mekkora is a súlya azoknak a hulladékoknak, amelyeket napközben a kukába dobunk. Néhány gramm, néhány dekagramm. És mégis összegyűlik belőlük közel 400 kilogramm, amiből jól látszik, hogy már egyetlen háztartás hatalmas mennyiségű hulladékot termel. Ha ezt a számot csak a lakóhelyünk teljes lakosságára felszorozzuk, akkor elgondolkodtató számot kapunk, ami egyértelműen jelzi, hogy minden egyes embernek van tennivalója a hulladékfronton.

Az egyik legfontosabb lépés a fenntarthatóság és a természetes környezet védelme felé vezető úton a háztartási hulladék szelektív gyűjtése, amelyre a házhoz menő rendszerű sárga- és kékzsákos gyűjtés mellett tökéletes lehetőséget biztosítanak a szelektív gyűjtőszigetek. Ahhoz, hogy a gyűjtőszigetek használata mindenki számára sikersztori legyen, néhány alapvető szabályt be kell tartani.

A legfontosabb, hogy csak azok a hulladékfajták kerülhetnek az adott konténerekbe, amelyek belevalók. Laikus szemmel persze a hulladékok rendszerezése nem mindig nyilvánvaló, ezért a konténerek oldalára ragasztott útmutatók mellett honlapunkon is tájékoztató anyagok segítik a szelektív hulladékgyűjtést.

Hasznos kiindulási pont egyébként, ha már rögtön megnézi, hogy a kidobásra szánt dolog csomagolási hulladéknak számít-e, hiszen csak ezek dobhatók a szigetek konténereibe. Emellett tartsa szem előtt azt is, hogy a lapítva, szárazon átadott hulladék kezelése az igazán hatékony, hiszen a szállítási költségek így optimalizálhatók és a tisztítás is kevesebb vegyszer és energia felhasználásával történhet meg.

A műanyag-, a fém- és a társított karton (Tetrapak) csomagolási hulladék ugyanabba a konténerbe dobható, ugyanis a begyűjtés után a hulladék további válogatásra kerül. A papírhulladék és az üveghulladék számára külön-külön gyűjtőt jelöltek ki.

Amíg a házhoz menő rendszerű gyűjtés esetében elszállítják a szabályosan kihelyezett többlet szelektív hulladékot is, addig a gyűjtőszigetek konténerei mellé tilos hulladékot lerakni, még akkor is, ha azok már beteltek. A kulturált lakókörnyezet megóvása közös érdekünk, a hulladék konténerek mellé helyezéséért pénzbírság szabható ki.

A válogatottan gyűjtött hulladék elhelyezésére a szelektív gyűjtőkonténeres rendszer mellett a családi házas övezetekben a házhoz menő zsákos gyűjtés, a társasházak elkülönített gyűjtése és a zöldudvarok is rendelkezésre állnak.

Borítókép; pixabay 

Legnépszerűbb cikkek