| 1 perc olvasás

A talajvízszint több mint 1 métert emelkedett, a Rák-patak és az Ikva is a medrében maradt

Az elmúlt héten jelentős csapadékmennyiség hullott Sopronban. Múlt hétfő óta a térségben 155-170 mm eső esett, két részletben. A csapadék hatására a talajvízszintek is több mint 1 métert emelkedtek. A Rák-patak és az Ikva vízszintjét is fokozott figyelemmel kísérték a Soproni Egyetem szakemberei.

A Soproni Egyetem Vízgazdálkodási Tanszékének szakemberei folyamatosan figyelik az időjárási adatokat. A Botanikus Kertben és a Hidegvíz-völgyben végzett hosszú távú mérések szerint a mostani eső mennyisége magas, de nem tekinthető extrémnek.

Én mint hidrológus, ezt nagyon pozitív változásnak látom. A hosszan tartó szárazság után most visszatöltődött a talajvíz. Az erdő alatti talaj a nagyobb mennyiségű csapadékot is képes befogadni és eltárolni

– mondta Kalicz Péter, a Soproni Egyetem egyetemi docense.

A jelentős mennyiségű eső száraz talajra hullott, mivel júliusban és augusztusban az átlagosnál jóval kevesebb csapadék volt Sopron környékén. Az eső intenzitása alatta maradt a közepes esőkre jellemző 5 mm/óra értéknek, ami lehetővé tette, hogy a víz nagy része beszivárogjon a talajba, feltöltve annak kapilláris pórusait, és csak kisebb mennyiség folyt le a felszínen. Így nem alakultak ki jelentős árhullámok, és a városon áthaladó patakok is a medrükben maradtak.

Sopronban a csapadék mennyisége és intenzitása alacsonyabb volt. Kis vízfolyásnál ez nagyon is számít, hiszen ha nagyobb intenzitással, hirtelen megemelkedik a vízszint, akkor nagyobb problémák alakulnak ki. Ilyen például a Duna, amely sok apró árhullámot gyűjt össze, és így hatalmas víztömeg érkezik a sík területekre.

A Sopron környéki erdők természetes állapotuknak köszönhetően jól tudták kezelni a csapadékot. Az erdők talaja nem tömörödött, így megőrizte beszivárogtató-képességét, ami segített csökkenteni a felszíni lefolyást. Az erdők épp azért képesek csökkenteni az árvízcsúcsokat, mert lassítják a víz lefolyását, meghosszabbítva az összegyűlés idejét, és csökkentve az árhullám csúcsát.

 

Borítókép forrása: naturasopron.hu

Legnépszerűbb cikkek