| 1 perc olvasás

Április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja

Magyarországon minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. Sopronban a papréti ortodox zsinagógában emlékeztek az áldozatokra.

A papréti ortodox zsinagógában az elhurcoltak nevének felolvasásával emlékeztek vissza a tragikus időszakra, melyen dr. Farkas Ciprián polgármester, valamint Tóth Éva, Juhász Adrienn és Pongráczné Várnai Mária önkormányzati képviselők is jelen voltak.

Büchler András a Soproni Zsidó Hitközség elnöke elmondta, hogy:

A holokauszt magyarországi áldozataira emléknapja van ma. A soproni megemlékezés több szempontból is fontos, hiszen itt nemcsak egy zsidó közösség, hanem az egész város megemlékezik erről a napról. Ez Magyarországon egyedülálló, mint ahogy az is, hogy felolvassuk azoknak a zsidóknak a nevét, akiket innen Auschwitzba deportáltak.

„Ezeket a neveket nem szabad elfelejtenünk, hiszen ha nem őrizzük meg őket, az olyan mintha még egyszer megölnénk őket.” – tette hozzá.

Az egykor színes zsidó közösséggel büszkélkedő város az 1944 tavaszán kezdődő tragikus események folyamán mintegy 2000 polgárát vesztette el.

A felolvasás után az emlékezők a papréti Holokauszt-emlékműnél rótták le kegyeletüket. Az emlékezés koszorúját dr. Farkas Ciprián polgármester helyezte el.

 

A 2004-ben felállított emlékmű a Sopronból elhurcolt több mint kétezer zsidó emléke előtt tiszteleg, az 1891-ben a soproni Schiller János által tervezett ortodox zsinagóga közvetlen közelében. A különleges hangulatú emlékmű a gázkamrák előtti vetkőzőhelyiséget szimbolizálja, készítője Kutas László szobrász és éremművész.

 

Fotók: Filep István

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek