| 2020. június. 8. | 2 perc olvasás

Áprilisban gyakorlatilag teljesen leállt a hazai turizmus

A kereskedelmi szálláshelyek - folyó áron számolt - összes bruttó árbevétele 97,3 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly áprilisban, 42,9 milliárd forintról 1,2 milliárdra apadt.

Áprilisban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 98,7 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 95,0 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A szálláshelyek forgalma 97,0 százalékkal csökkent – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 97,3 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly áprilisban, 42,9 milliárd forintról 1,2 milliárdra apadt.

Áprilisban a kereskedelmi szálláshelyek nagy részében a koronavírus-járvány okozta intézkedések következtében üzemszünet volt. Az 1297 egyáltalán nyitva tartó kereskedelmi szálláshely felében nem volt vendégforgalom.

A májustól októberig tartó szezon milliónyi, júliusban 1,5 millió vendégével szemben áprilisban mindössze 21 ezer vendég – közülük 3 ezer külföldi – fordult meg a szálláshelyeken.

A KSH megjegyezte, hogy az áprilisi adatok csak korlátozottan összehasonlíthatók a korábbiakkal. A korlátozott információs bázis miatt a szállodák részletes árbevétel- és kapacitáskihasználtság-mutatóit, mint a szállodai szobák átlagára, az egy szobára jutó szállásdíjbevétel (REVPAR), valamint az egy szobára jutó összes árbevétele (TREVPAR) nem is közölte, és az adatbázisból már márciustól nem elérhető.

Az év első négy hónapjában a kereskedelmi szálláshelyek 43,2 százalékkal kevesebb, összesen 4,218 millió vendégéjszakát regisztráltak.

A külföldi vendégek 44,4, a belföldi vendégek 42,0 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 38,5 százalékkal csökkent, és 83,4 milliárd forintot tett ki.

Az áprilisi visszaesés után akár bővüléssel is zárhatja a nyarat a belföldi turizmus, hiszen valószínűleg túl fogja szárnyalni a tavalyi teljesítményét – mondta korábban a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója. Guller Zoltán 50 és 70 százalék közöttire becsüli a nyári hónapok foglalási arányát a vidéki szálláshelyeken, így tehát – mint fogalmazott – a kilátások sokkal kedvezőbbek annál, mint amit néhány hete valószínűsíteni lehetett.

Az ágazat szereplői szintén optimisták, szerintük a belföldi, azon belül pedig elsősorban a vidéki turizmus már idén talpra áll, számos eddig kevésbé keresett tájegység, attrakció iránt nőhet az érdeklődés, ezzel párhuzamosan pedig a támogatások révén új, minőségibb szálláshelyek lépnek a piacra.

A címlapfotó illusztráció; Forrás: MTI/Varga György

Legnépszerűbb cikkek