Az örmény származású erdélyi Czetz János, vagy Juan Fernando Czetz a magyar hadtörténelem jeles személyisége, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik legfiatalabb honvédtábornoka, Bem József altábornagy táborkari főnöke.
Katonai akadémiát végzett Bécsújhelyen, 1848-ban főhadnagyi rangban a hadügyminisztériumba osztották be, Mészáros Lázár hadsegédje, később Bem József mellett az erdélyi hadsereg táborkari főnöke és ideiglenes főparancsnoka lett. Jelentős része volt az erdélyi hadsereg megszervezésében. 1849. máj. 16-án a nagyszebeni csatában szerzett érdemeiért tábornokká nevezték ki.
Világos után kivándorolt, Hamburgban megjelentette Bem erdélyi hadjáratáról szóló emlékiratát, Párizsban, Törökországban, majd Svájcban élt, és ő szervezte meg 1859-ben az első magyar légiót Olaszországban. A villafrancai béke után argentin származású feleségével, J. M. Rosas volt diktátor unokahúgával Argentínában telepedett le, ahol katonai térképészeti intézetet alapított. 1865-től jelentős szerepe volt a Paraguay elleni háború szervezésében. Ezután az argentínai katonatisztképzés irányítójaként Buenos Airesben létrehozta a Katonai Akadémiát (Colegio Militar), amelynek 25 éven át igazgatója volt. Közben 10 évig Ente Rios tartomány vízügyi rendezését irányította.
82 éves korában Buenos Airesben hunyt el, 1904. szeptember 6.-án. Ott is temették el a recoletai temetőben, azonban hamvait 1969-ben átszállították az általa alapított Katonai Akadémia új kápolnájába. Sírtábláján a spanyol szöveg eleinte csak annyi volt, hogy az ott nyugvó „argentin ezredes” a főiskola első igazgatója volt. Argentínai magyarok kérésére később azt is rávésték, hogy itt magyar tábornok és erdélyi főparancsnok alussza örök álmát.
Az általa felállított argentin műszaki alakulat katonái máig a Czetz által tervezett díszegyenruhát viselik. Argentínában a Nemzeti Katonai Akadémia előtt életnagyságú bronzszobra áll, és az épületben mellszobra is megtalálható.
Forrás: Internet
Borítókép: Czetz János honvédtábornok lovas szobra Békásmegyeren, a Lékai bíboros téren az avatóünnepség napján, 2019. október 4-én
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Forrás: https://www.magyarhirlap.hu/