| 2024. január. 29. | 2 perc olvasás

Az adatvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet a rendőrség!

Nemcsak az online felületen kiemelten fontos, hanem a mindennapokban is az adatvédelem.

Az adatvédelem nemzetközi napját az Európai Bizottság támogatásával – az Európa Tanács kezdeményezésére – először 2007. január 28-án tartották meg, a Tanács adatvédelmi konvenciója elfogadásának 25. évfordulóján. A cél a tájékoztatás és a figyelemfelhívás az adatvédelem fontosságára.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság az adatvédelemhez kapcsolódóan a leggyakoribb csalási kísérletekre hívja fel a figyelmet:

Hamis banki hívás

A csalók egyik gyakori módszere a hamis banki hívás. A bank nevében álindokkal (pl.: gyanús online tranzakcióra hivatkozva) telefonálnak. Ilyen esetben hiába kérik, ne adja meg banki adatait és ne telepítsen idegen alkalmazást a számítógépére vagy okoseszközére!

Hamis online áruházak 

Ma már sokféle webáruház létezik, így fontos, hogy mindig ellenőrizze azt a honlapot, ahol vásárol vagy elad: kiemelten a cég nevét, a székhelyét a „rólunk” szóló részt és az ÁSZF-et is. Ha ezek hiányoznak vagy magyartalanul fogalmazták meg, illetve az ügyfélszolgálat nincs rendesen feltüntetve, vagy csak valamilyen űrlapon lehet kapcsolatba lépni az áruházzal, az legyen gyanús.

Ha csomagot vár

Kaphat olyan hamis e-maileket vagy SMS-eket, amelyben a „futárszolgálat” a vásárlás megerősítését – a bank és a banki belépési adatai megadását – kéri. Ezt soha ne tegye meg, valódi futárszolgálatok soha nem kérik ezeket az adatokat! Ha kérdése van, inkább hívja fel közvetlenül a csomagküldőt a hivatalos telefonszámon, vagy fizessen utánvéttel.

Ha szállást foglal 

Gyanúra adhat okot, ha a foglalás megerősítését sürgetik vagy a visszaigazoló üzenetek több nyelven érkeznek, illetve, ha az adott „szálláskereső oldal” telefonon vagy e-mailben az Ön banki jelszavait, belépő kódjait vagy bankkártyaadatait kéri el. Fontos, hogy mindig a hivatalos szálláskereső oldalon lépjen be, saját felhasználónév és jelszó megadásával.

Ha adományoz 

Mielőtt adományozna, győzödjön meg arról, hogy a kiválasztott  szervezet tényleg megbízható.

Amennyiben úgy látják, minden óvintézkedés ellenére becsapták, megkárosították önöket, tegyenek feljelentést a lakóhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon vagy bármely rendőri szervnél, illetve telefonon a 112-es segélyhívó számon!

A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben elkövetett csalások felderítésére. Az ilyen bűncselekmények megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat találnak a KiberPajzs oldalán.

Borítókép; police.hu 
 

Legnépszerűbb cikkek