Az arteriográf egy új vizsgálati módszer, amit dr. Illyés Miklós orvos talált fel és szabadalmaztatott a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Programok keretében. A készülék kifejlesztésében részt vett a Magyar Tudományos Akadémia, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem és a Szent Imre kórház. Az arteriográfot először 2004 áprilisában mutatták be egy magyar, majd egy luxembourgi gyógyászati szakkiállításon.
2001-ben dr. Illyés Miklós vezetésével egy tudományos konzorcium jött létre az érelmeszesedés legkorábbi jeleinek felismerésére alkalmas vizsgálat kifejlesztésének céljából. Az utóbbi évek kutatásai azt bizonyították, hogy ha az érelmeszesedést a korai, kezdeti stádiumban fedezzük fel, amikor panasz még nincs, de a verőerek rugalmassága már csökkent, nagy esélyeink vannak a gyógyításra, illetve a kórfolyamat lassítására.
A kutatások során kb. hatszázötven beteg otthonába olyan speciális műszert telepítettek, melyek nemcsak a vérnyomást és a pulzust rögzítették, hanem az érrendszer teljes nyomásgörbéjét is. Az adatokat telemetriás módon egy központi számítógépbe rögzítették. Ilyen módon három év alatt a világon a legnagyobb oszcillometriás adatbázist hozták létre, több mint egymillió-hatszázezer leletet dokumentálva. Ez képezte a Tensiomed Arteriográf kifejlesztésének alapjait.
Az arteriográf kifejlesztésével egy olyan módszer született, amely biztosítja a gyors, veszélytelen, a lakosság széles körében alkalmazható szűrővizsgálatot, így a teljesen panaszmentes, kezdődő érelmeszesedés időben történő felismerését teszi lehetővé. Ezáltal új alapokra helyezhetjük a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelmet.
A mérés alapja az a törvényszerűség, hogy a szív összehúzódásakor az aortában keletkező első pulzushullám visszaverődik az aorta kétfelé válásának magasságából (bifurcatio), így aszisztolé ideje alatt egy jól észlelhető második hullám jelenik meg. E második (visszavert) hullám az aorta rugalmasságától függő idő elteltével és a perifériás erek tónusától függő amplitúdóval rárakódik az első (kezdeti) hullámra. Ennek alapján – ismerve a reflexiós időt, valamint a szegycsont és a szeméremcsont felső széle közötti távolságot – kiszámítható a pulzushullám terjedési sebessége az aortában.
A vizsgálat 10-15 percig tart és teljesen fájdalommentes. A készülék leginkább a vérnyomásmérőre hasonlít, ugyanúgy kell felhelyezni a felkarra, de új elvek alapján működik. Az artériák állapotát méri fel két jellemző segítségével:
1. mennyire van az érrendszer belső hártyája (endothelium) megfeszülve?
2. milyen gyorsan terjed a főütőéren (aorta) a pulzushullám?
A pontosság érdekében 3-4 mérést szoktak végezni, amelyeket egy számítógépes program értékel. A mérés alapján meg lehet állapítani, hogy milyen mértékű érelmeszesedés alakult ki a páciensnél. Fontos leletet kapunk az érfal funkciójáról, állapotáról: összehúzódott, „stresszes” vagy kitágult, avagy normál állapotban van-e? Mérhető a főütőér rugalmassága, illetve merevsége is. De a szív munkájáról, állapotáról is képet nyerünk.
Forrás: http://www.arteriograf.hu/
https://www.hazhelyirendelo.hu/
http://magyarelme.blogspot.com/
Borítókép: https://www.hazhelyirendelo.hu/