| 2023. október. 8. | 3 perc olvasás

Az illegális bevándorlás egyre több feladat elé állítja a rendőröket Sopronban is

Az illegális bevándorlók és a migrációs helyzet folyamatos feladatot ad a rendőröknek Sopronban és vármegyénkben is. A rendőrség illetékesei arról számoltak be a SopronMédiának, hogy térségünkbe továbbra is jelentős számú illegális migráns próbál bejutni, de az összehangolt nemzetközi ellenőrzéseknek köszönhetően ez a lakosság nyugalmát nem zavarja.

Dr. Székely György rendőr alezredes, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság határrendészeti osztályvezetője ismertette az idei évre vonatkozó adatokat. Beszámolója szerint 2023-ban a migrációs helyzet - ha balkáni térséget nézzük erősödik - egyre több illegális migráns érkezik Magyarország határaihoz és ezeken keresztül Nyugat-Európába. Vármegyénkben ennek megfelelően továbbra is jelentős az illegális migrációs mozgás. A déli határokon a magyar rendőrség több mint 130 ezer intézkedést foganatosított az illegális migránsokkal szemben. A vármegye területén a mai napig háromezer feletti migránssal szemben és több mint 200 embercsempésszel szemben intézkedett a magyar rendőrség.

Az országban és a vármegyénk területén egyre több az illegális bevándorló, de ezt a folyamatot, jelenséget a vármegye településein az állampolgárok nem érzékelik.

Dr. Székely György rendőr alezredes ezt azzal magyarázta, hogy a pandémia után azt tapasztalták, növekszik az illegális migráció nyomása az osztrák-szlovák határszakaszon. Az osztrák és szlovák rendőrhatóságokkal ezért akciósorozatokat vezettek be. 2021-ben alakítottak ki egy új szolgálati formát, az úgynevezett súlyponti ellenőrzéseket. Ezt közösen végzik az osztrák tartományi rendőrséggel és az osztrák belügyminisztérium egységeivel. A feladatot magyar területen hajtják végre, a kommunikáció magyar és német nyelven zajlik. A végrehajtáshoz egy műveletirányítási központot hoztak létre Hegyeshalomban és Kópházán, ahonnan az egységeket osztrák és magyar parancsnokok irányítják.

A vármegyénkbe érkező migránsok szinte kivétel nélkül a nyugati határ felé veszik az irányt, itt válik különösen fontossá a Soproni Rendőrkapitányság munkája.

Horváth Richárd r.alezredes, a Soproni Rendőrkapitányság határrendészeti alosztályvezetője a tapasztalatokat ismertetve elmondta, jellemzően személygépjárművekkel érkeznek a Soproni Rendőrkapitányság illetékességi területére a migránsok, gyakran előfordul, hogy teherautóval is. Az utóbbi években az a tapasztalat, hogy tömegközlekedési eszközökkel nem jönnek, gépjárművekben megbújva szállítják őket. Mikor mozgó gépjárművet kell megállítaniuk azt látják, hogy ezek jellemzően túlterheltek, nagy sebességgel közlekednek és fokozottan veszélyesek önmagukra és másokra is. Az autók 180-200 km/h-s sebességgel szoktak haladni, főleg, ha rendőri jelzést kapnak, hogy álljanak meg. Erőszakos és kitérő manővereket hajtanak végre, éppen ezért nagyon oda kell figyelni a helyszínre, ahol a jelzést adják a rendőrök, hogy minél kisebb legyen a közlekedési balesetek száma. A migránsokat szállító gépjárművek jellemzően levegőtlenek, ezért többnyire elsősegélyben kell részesíteni az utasokat, és amikor indokolt, mentő szállítja őket egészségügyi intézménybe. Az embercsempészeket a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság vizsgálati osztályára állítják elő, velük szemben embercsempészés bűncselekmény elkövetésének gyanújával eljárás indul.

Dr. Székely György rendőr alezredes hozzátette még, hogy a statisztikai adatok alapján többnyire román, moldáv, bolgár embercsempészek végzik a szállításokat. Minden esetben egy embercsempész-szervezetnek a részei. Megélhetés szempontjából jövedelmező pénzforrásnak számít az illegális migránsok szállítása, akik jellemzően szír, afgán és török állampolgárok.

A szakértők kiemelték, a Soproni Rendőrkapitányságon nagy tapasztalattal rendelkeznek az illegális migráció elleni fellépésben. Az elért eredményeknek köszönhetően a lakosság szubjektív és objektív biztonságérzete is jóval nagyobb, a mindennapjaikban nem érzékelik az illegális migránsok megjelenését olyan számban, mint amit egész Európában és a Balkánon tapasztalni lehet. 

Horváth Richárd határrendészeti alosztályvezető a helyi viszonyokat elemezve kifejtette: rengeteg olyan utunk van, amelyek a fő közlekedési utakról egyenesen az államhatárra vezetnek. Legvalószínűbb elkövetési helyszínek a Soproni Rendőrkapitányság területén Nagycenk, Sopronkövesd és Kópháza térsége.

Megtudtuk azt is, hogy a vármegyei rendőr-főkapitányság határrendészeti osztálya folyamatos elemzői, értékelői munkát végez. Ezek alapján határozzák meg a „hotspotokat”, ezek alapján szervezik az ellenőrzéseket. A Soproni Rendőrkapitányságra nehezedő, tavaly szeptemberig tartó migrációs nyomás mára a Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányság illetékességi területére tevődött át.  - Megtesszük a szükséges intézkedéseket, hogy az ott kialakult helyzetet segítsük – mondta dr. Székely György.

 

Illegális migránsnak azt tekintjük, aki Magyarországon illegálisan tartózkodik, valamint állampolgárságát nem tudja igazolni. Aki a szállító gépjárműtől elszalad, azt felkutatják és a Soproni Rendőrkapitányság épületében elhelyezett gyűjtőpontra szállítják. Innen szállítják őket a vármegyei rendőr-főkapitányságra a törvényeknek és jogszabályoknak megfelelően.

 

A fotókat a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányságtól kaptuk.

Legnépszerűbb cikkek