| 2018. március. 26. | 2 perc olvasás

Bűz, körülményes etetés - felháborító kifogásokkal dobják ki a kedvenceket

Húsvétkor sokan szeretnének mosolyt varázsolni a gyermekeik arcára azzal, hogy vesznek neki valamilyen kisállatot. Az Orpheus Állatvédő Egyesület tapasztalatai szerint az ünnepre vásárolt állatok zömére a jeles napok után zord sors vár, és kedvencekből megunt terhekké válnak – amelyektől gyakran felháborító módon próbálnak megszabadulni.

A csibe és a nyúl a leggyakoribb „áldozatok”

Húsvétra legtöbbször dísznyulat választanak kedvenc gyanánt, ennek oka nyilván a régmúltban gyökeredző gyermekhagyományban keresendő – vagyis, hogy a tapsifüles meglepetéseket rejt el ilyenkor a lurkóknak a bokrok tövében, és más izgalmas helyeken. A másik népszerű „ünnepi állatka” a csibe, ami amellett, hogy rendkívül ártatlan és aranyos, mintegy jelképévé vált a tavasznak.  

A csibe is szerepel a
A csibe is szerepel a "Húsvéti házikedvencek" listáján

Komoly igények, bűz és allergia a kifogások között

Az aranyosságuk mellett ezekben az állatokban nem csupán az a közös, hogy olcsók – húsvéti nyulat alig néhány ezer forintért tudunk venni, a napos csibéért pedig még ennyire sem kell belenyúlnunk a pénztárcánkba, ugyanis egy ilyen apróság alig 150 forintot kóstál. Nem szaladhatunk el azon tény mellett sem, hogy ezek a parányi kedvencek előbb-utóbb felcseperednek – bár sajnos a legtöbben, akik Húsvétra vesznek ilyen állatot, ezt már nem várják meg…

Az idill elillanásának oka legtöbbször abban keresendő, hogy az újdonsült gazdik alábecsülik a tényt, hogy ezeknek az élőlényeknek a tartása is felelősséggel jár. Sok esetben nem tudják, hogyan kell szakszerűen gondozni a kisállatokat, például azt sem, mivel kell azokat etetni, és nem gondolnak bele a ténybe, hogy a kicsi kedvencek tartása nem „szagmentes” hobbi. Szintén megnehezítheti a házban élők sorsát, ha az apró állat kültakarójára allergiás valaki. Ezekben az esetekben legtöbbször „természetesen” a kicsi kedvenc húzza a rövidebbet…

Vannak, akik abba sem gondolnak bele, hogy a kisállatok tartása nem szagmentes hobbi
Vannak, akik abba sem gondolnak bele, hogy a kisállatok tartása nem szagmentes hobbi

Dobozba zárva, az út szélére kihajítva – felháborító megszabadulási módok

Az állatvédők sajnos gyakran találkoznak a Húsvét után is extrém esetekkel – vannak, akik úgy próbáltak megszabadulni a kedvenceiktől, hogy dobozba zárták, majd az út szélén hagyták az apróságot, mások felelőtlen módon egyszerűen szabadon engedték azokat. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a megunt házikedvenc kidobása nem csupán lelkiismereti okokból kerülendő – ugyanis a 2004. évi X. törvény kimondja, hogy ez Magyarországon bűncselekmény, amiért letöltendő börtönbüntetés is kapható.

Az állatvédők hangsúlyozzák: az élőállatnak sok alternatívája van
Az állatvédők hangsúlyozzák: az élőállatnak sok alternatívája van

Ha valaki meggondolatlanul vásárolt dísznyulat az ünnepekre, és nem tudja gondozni azt, annak érdemes az állatvédőknél érdeklődnie, hátha ott át tudják venni a jobb sorsra érdemes tapsifülest. A felelősségteljes emberek számára számos alternatíva kínálkozik: csoki díszek, plüssfigurák, esetleg saját kézzel készített kreatív meglepetések...

Legnépszerűbb cikkek