| 2022. május. 26. | 3 perc olvasás

Dokumentumfilm készült a soproni népszavazásról

Akik a hazára voksoltak – Sopron 1921 címmel készült dokumentumfilm az 1921-es soproni népszavazás eseményeiről és az azt követő időszakról. A produkcióban eredeti források alapján egy húszéves fiatal, ifjabb Krug Lajos történetén keresztül ismerjük meg az elcsatolásra ítélt Sopron helyzetét, a városban uralkodó hangulatot, valamint a helybéliek szellemiségét, motivációit. A film a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült.

A trianoni békediktátum idején, amikor káosz uralta Magyarországot, egy város közössége hitet adott a csüggedőknek, reményt nyújtott a reménytelenségben és példát mutatott hazaszeretetből. A voksoláshoz rögös út vezetett, a sikerből pedig – különböző mértékben – részt vállaltak az ország vezető politikusai, a selmeci–soproni főiskolások, az első világháború poklából hazatért katonák és a soproni polgárok is. Az Akik a hazára voksoltak című dokumentumfilm róluk is szól s nekik állít emléket. Nélkülük nemcsak Sopronnal lenne szegényebb Magyarország, de magatartásuk szilárd erkölcsi útmutató is. 

fotó: Filmever Stúdió
fotó: Filmever Stúdió

"A helyi események dokumentálásán túl, a filmből az is kiderül, hogy Magyarország sorsára milyen hatással voltak a soproni népszavazás történései, illetve a néző megismerheti az ország akkori vezetőinek viszonyulását a témához. Sokszínű szakértői gárda dolgozott a történelmi események rekonstruálásában. A jelenetek forgatásánál a ruhákra, a kellékekre és a mondanivalóra is figyeltünk annak érdekében, hogy hitelesen tudjuk ábrázolni ezt a korszakot. A Soproni Múzeum és a Soproni Levéltár számtalan forrást biztosított a számunkra, melyek ebből a korból származnak. Eredeti források alapján egy húszéves fiatal, ifjabb Krug Lajos történetén keresztül ismerjük meg az elcsatolásra ítélt Sopron helyzetét, a városban uralkodó hangulatot, valamint a helybéliek szellemiségét, motivációit. A személyes történetvezetés a film végére megrázó történetté válik. A hősök motivációja a hazaszeretet volt, mely a mai kor embereinek is jó példával szolgál” – tudtuk meg Bárány Krisztiántól, a film rendezőjétől.

fotó: Máthé Alexandra
Fontosnak tartjuk a történelmi múlt megismertetését a fiatalokkal. A filmben azoknak a hősöknek az életét, és motivációját mutatjuk be, akik fontos szerepet játszottak a 1921-es soproni népszavazás eseményeiben, mely az egész nemzetünk XX. századi történelmét meghatározta – mondta Maruzs Roland a film producere.
fotó: Máthé Alexandra

A filmben riportot készítettek dr. Tóth Imrével, a Soproni Múzeum igazgatójával, dr. Dominkovits Péterrel, a Magyar Nemzeti Levéltár Győr–Moson–Sopron Megye Soproni Levéltárának igazgatójával, dr. ifj. Sarkady Sándor tudományos kutatóval és történésszel, dr. Krisch Andrással, a Soproni Evangélikus Gyűjtemények gyűjteményvezetőjével, Pölcz Zoltánnal, a Nagycenkért Alapítvány kuratóriumi tagjával, illetve dr. Ujváry Gáborral, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár tudományos főmunkatársával és kutatócsoport-vezetőjével.

A dokumentumfilm zártkörű vetítésén dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere és dr. Ragány Misa a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte a résztvevőket.

fotó: Máthé Alexandra
fotó: Máthé Alexandra

A vetítésen dr. Molnár Ágnes országgyűlési képviselő, valamint több önkormányzati képviselő és tisztségviselő is részt vett. 

Az 52 perces dokumentumfilm a Filmever Stúdió gyártásában készült, a Nemzeti Filmintézet támogatásával. Producerei Bárány Krisztián és Maruzs Roland. A filmben is megszólaló szakértők: Ujváry Gábor, Tóth Imre, Sarkady Sándor, Dominkovits Péter, Fiziker Róbert, Krisch András történészek. A dokumentumfilmben nyilatkozik továbbá Novotny-Török Katalin és Pölczl Zoltán. Az illusztrációkban közreműködtek Horváth Márk, Pintér Gábor, Papp Attila és Kiss Krisztofer. A dokumentumfilm forgatókönyvíró–rendezője Bárány Krisztián, szakértője Katona Csaba történész, szerkesztője Kitta Gergely, gyártásvezetője Bíró Mátyás, vezető operatőre Bárány Dániel és Szolykó Dávid. Korabeli öltözet szakértő Purtczl Bernadett. A dokumentumfilm narrátora Reviczky Gábor, zeneszerzője Cseh István.

A film televíziós premierjét június 4-én tartják, 19 óra 40 perckor a Duna Televízión.

 

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek