Az összetett fizikai és lelki függőség miatt keveseknek sikerül önerőből abbahagyni a dohányzást. Ma már azonban az ország számos pontján – így a Soproni Gyógyközpontban is – elérhető a leszokást támogató program.
A dohányzásról leszoktató program az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakmai protokollja alapján működik. A több alkalomból álló foglalkozássorozat célja, hogy a függőség mértékének megfelelően, egyénre szabottan segítse a dohányzás fokozatos elhagyását és a visszaesés megelőzését – tájékoztatott Kakas Mónika terapeuta.
– ismertette a terápiás folyamatot a szakember.
A dohányzásról leszoktató program általában 4 hetes, ezalatt a páciensek lépésről lépésre csökkentik a naponta elszívott cigaretták számát. A cél, hogy a program végére elérjék a dohányzás teljes elhagyását. A terápia történhet egyénileg vagy csoportosan is. A csoportos forma előnye, hogy a résztvevők segíthetik egymást a leszokás folyamatában: megoszthatják tapasztalataikat, plusz motivációt nyújthat a közösség összetartó ereje.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2F05.31%2520online%2FDohanyzas_leszprog_antinikotin_nagy1.jpg)
Fontos tudni, hogy a dohányzás erős függőséget okoz, gyakran kötődik meghatározott élethelyzetekhez vagy szokásokhoz (pl. reggeli kávé mellé, stresszhelyzetben, buszra várva gyújt rá a páciens). A leszokást segítő programban a szakemberek közösen alakítanak ki új szokásrendet a páciensekkel, valamint bemutatják a dohányzást kiváltó alternatív módszereket és eszközöket (pl. rendszeres testmozgás, relaxációs technikák).
– tette hozzá Kakas Mónika.
A Dohányzásmentes Nap kapcsán a szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a napjainkban egyre népszerűbb alternatív dohánytermékek sem alkalmasak a dohányzás kiváltására. Tudományos vizsgálatok bizonyítják, hogy az e-cigaretta és a hevített dohánytermékek is káros hatással vannak az érrendszerre, a légutakra és az immunrendszerre.