| 2 perc olvasás

Éljen tiszta tüdővel!

Magyarországon a dohányzás felelős a halálozások 21 százalékáért, évente mintegy 25 500 ember életét követelik a káros szenvedéllyel összefüggő szövődmények. A május 31-i Dohányzásmentes Nap célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás egészségkárosító hatásaira és a leszokás előnyeire.

Az összetett fizikai és lelki függőség miatt keveseknek sikerül önerőből abbahagyni a dohányzást. Ma már azonban az ország számos pontján – így a Soproni Gyógyközpontban is – elérhető a leszokást támogató program.

A kórház Rehabilitációs Intézetében, az akut szív- és érrendszeri eseményen átesett betegek életmódprogramjának részeként működik a dohányzásról leszoktató program. A terápiához járóbetegek is csatlakozhatnak tüdőgyógyász szakorvos beutalójával. Jelentkezni a 99/508-445-ös telefonszámon lehet.

A dohányzásról leszoktató program az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakmai protokollja alapján működik. A több alkalomból álló foglalkozássorozat célja, hogy a függőség mértékének megfelelően, egyénre szabottan segítse a dohányzás fokozatos elhagyását és a visszaesés megelőzését – tájékoztatott Kakas Mónika terapeuta.

Az első lépés, hogy a páciens részéről meglegyen a szilárd elhatározás és a leszokási szándék, amihez mi szakmai segítséget nyújtunk. Az első alkalommal személyes konzultáció történik, ahol egy kérdőív segítségével felmérjük a dohányzási szokásokat. Meghatározzuk a függőség mértékét, és személyre szabottan választjuk ki a terápiás módszereket. Erős nikotinfüggés esetén orvosi felügyelettel végezzük a leszoktatást segítő gyógyszeres kezelést. Szükség esetén pszichológus, tüdőgyógyász vagy háziorvos kollégák bevonásával is dolgozunk

– ismertette a terápiás folyamatot a szakember.

A dohányzásról leszoktató program általában 4 hetes, ezalatt a páciensek lépésről lépésre csökkentik a naponta elszívott cigaretták számát. A cél, hogy a program végére elérjék a dohányzás teljes elhagyását. A terápia történhet egyénileg vagy csoportosan is. A csoportos forma előnye, hogy a résztvevők segíthetik egymást a leszokás folyamatában: megoszthatják tapasztalataikat, plusz motivációt nyújthat a közösség összetartó ereje.

Forrás: Soproni Gyógyközpont

Fontos tudni, hogy a dohányzás erős függőséget okoz, gyakran kötődik meghatározott élethelyzetekhez vagy szokásokhoz (pl. reggeli kávé mellé, stresszhelyzetben, buszra várva gyújt rá a páciens). A leszokást segítő programban a szakemberek közösen alakítanak ki új szokásrendet a páciensekkel, valamint bemutatják a dohányzást kiváltó alternatív módszereket és eszközöket (pl. rendszeres testmozgás, relaxációs technikák).

A leszokást nem dorgáló módon ösztönözzük. Pozitív visszajelzésekkel és bátorítással segítjük a pácienseket a füstmentes állapot felé. A pozitív meggyőzés eszközével élünk: a hozzánk fordulók élethelyzetét és aktuális egészségi állapotát figyelembe véve adunk tanácsot arról, miért érdemes elhagyni a dohányzást. Őszintén beszélünk a leszokással járó kellemetlenségekről, az elvonási tünetekről és azok kezeléséről is

– tette hozzá Kakas Mónika.

A Dohányzásmentes Nap kapcsán a szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a napjainkban egyre népszerűbb alternatív dohánytermékek sem alkalmasak a dohányzás kiváltására. Tudományos vizsgálatok bizonyítják, hogy az e-cigaretta és a hevített dohánytermékek is káros hatással vannak az érrendszerre, a légutakra és az immunrendszerre.

Legnépszerűbb cikkek