| 2022. február. 23. | 3 perc olvasás

Élőgéppel a tiszta vízért

Tudtad, hogy a magyar fejlesztésű Élőgép olyan botanikus kert, amely szennyvizet tisztít?

Úgy működik, mint egy élő szervezet, mégis a szennyvíz tisztítása a feladata annak az Élőgépnek elnevezett technológiának, amelyet a magyar központú Organica Zrt. fejlesztett ki több mint egy évtized alatt. Az Élőgép botanikus kert külsejű, és akár a város közepén is elhelyezhető.

Olyan dolgot hoztunk a világba, ami eddig nem létezett." - mondta Kenyeres István, az Organica Zrt. alapítója és szakmai igazgatója. Ez egy „olyan mesterséges ökoszisztéma, ami úgy néz ki, mint egy botanikus kert, amely a felhasznált vizet még helyben megtisztítja, újra használhatóvá teszi, és ha jól épül, akkor olyan illatú, mint egy virágüzlet".


https://www.vgfszaklap.hu/

Aranyhalak és teknősök is hozzájárulnak a víztisztításhoz. Lebontó baktériumok telepszenek meg a növények gyökerein. Telkiben a bio-szennyvíztisztító telep napi 800 köbméter vizet tisztít meg normál terhelésnél. Az üvegházban annyi pára, víz és tápanyag van, hogy a növények akár egy hónap alatt újra ki tudnának fejlődni. A tervezéskor összesen 40-50 növényfajt használnak. A tisztítótelep vezérlője a  magyarországi központból szükség esetén a világ összes Élőgépének működésébe képes beavatkozni.

A világon jelenleg öt országban működik az Élőgép technológia, összesen 24 telepen (Magyarországon kívül a kínai Sencsenben, a francia Le Lude-ben, a lengyelországi Barzkowicében, valamint Ausztriában a hartbergi ökoparkban), és már elkezdték kiépíteni képviseletüket Szingapúrban, Indiában és az Egyesült Államokban is.

Bodnár Attila, aki Kenyeres István gyerekkori barátja az általános iskolából és együtt nőttek fel, az Egyesült Államokba disszidált az 1980-as években, itt találkozott egy kutatócsapattal, amelynek tagjai víztisztító növényekkel foglalkoztak. Bodnár Attila építész volt, így a kilencvenes évek közepén barátjának, a vegyészmérnök és biotechnológiával foglalkozó Kenyeres Istvánnak ajánlotta az ötletet, amely 1998-ra állt össze egy működőképes rendszerré.


https://www.vgfszaklap.hu/

Az Élőgép tulajdonképpen a hagyományos biológiai víztisztítás továbbfejlesztése egy tápláléklánc felépítésével. A szennyvízből először kiszűrik a szilárd szennyeződéseket, majd baktériumokkal végzik el a szerves anyagok bontását. A lebontás után az elhalt baktériumokból nem képeznek biomasszát, hanem bekapcsolják őket egy táplálékláncba. Az egyik baktérium cukrokat bont le a vízben, majd ezekből egy másik élőlény táplálkozik, amelyet egy újabb fogyaszt el. Egy másik baktérium a foszfátokban gazdag mosószerek anyagait használja fel, majd őt fogyasztja el egy másik élőlény. A tápláléklánc tetején kisebb állatok és különböző növények állnak - ezekből áll össze aztán a látható „botanikus kert".

Az élőlények nagy hatékonysággal kinyernek szinte minden szennyező anyagot a vízből. A megtisztított vizet vissza lehet engedni a természetbe, vagy vissza lehet forgatni a háztartásokba, hűtőrendszerekbe, ipari felhasználásra.

Növények a Fővárosi Csatornázási Művek dél-pesti szennyvíztisztítójában
Növények a Fővárosi Csatornázási Művek dél-pesti szennyvíztisztítójában
(Forrás: Best Of Cafe | Fotó: Zsoldi Katalin)

A jelszó: szépség, hasznosság és hatékonyság. Élő rendszerként élőlényekre jellemző tulajdonsággal bír a technológia, például tud tanulni, és fel lehet készíteni betegségek ellen is.  Egy-egy nagyobb mérgezés vagy kémiai, fizikai behatás tönkreteheti a rendszert, ez ellen érzékelőkkel védekeznek, vagyis, ha például nagy mennyiségű olaj kerül a szennyvízbe, ezt érzékelve, különböző pontokon még idejében le tudják szívni a vízfelszínre kiülő káros részt.

Az Élőgép immunrendszere a természettel harmóniában és együttműködve tisztít, regenerál és válik a természetes körforgás részévé.

 

Forrás: http://www.iparosujsag.hu/

https://www.vgfszaklap.hu/

Borítókép: Dél-pesti szennyvíztisztító, üvegház. https://bws.capacenter.hu/

Legnépszerűbb cikkek