| 2023. október. 18. | 1 perc olvasás

Emléktáblát avattak dr. Czeke Marianne tiszteletére

Az első magyar könyvtárosnő, dr. Czeke Marianne születésének 150. évfordulója alkalmából avattak emléktáblát. Az átadót szerdán tartották Sopronban, a könyvtárosnő szülőházánál.

Egy, a Várkerületen található  házban született az első magyar könyvtárosnő, dr. Czeke Marianne. Az épület falán mától emléktábla hirdeti fontos szakmai munkásságát.  Az átadót Biczó Zalán könyvtáros nyitotta meg. - Ő volt az első magyar diplomás könyvtárosnő. Ő kapta 1906-ban azt a feladatot, hogy az egyetemi könyvtárnak a könyvtárosa lehessen. Ez egy kimagasló dolog volt, mert abban az időben a hölgyek nem vállalhattak egyetemi funkciót, és könyvtárosok sem lehettek, esetében azonban kivételt tettek. Czeke Marianne tudományos életével bizonyította azt, hogy ő megérdemelte azt a bizalmat, hogy az egész életében szolgálhatta a tudományos munkát - részletezte Biczó Zalán.

Fotó: Griechisch Tamás

Az emléktábla-avatón elhangzott, hogy az első könyvtárosnő nemcsak szakmájában volt úttörő, hanem történeti munkái is hiánypótlóak voltak. Az eseményen beszédet mondott dr. Farkas Ciprián polgármester is. 
– dr. Czeke Marinne 150 évvel ezelőtt született és Sopronban nevelkedett. Olyan korban mutatott tudományos teljesítményt nőként, amikor a magyarságnak sem volt más eszköze és fegyvere az önkifejezésre, mint a toll és a szellemi képességünkben rejlő erőforrás. Czeke Marianne ezt nőként cselekedte meg, és példaként szolgál nemcsak a soproniaknak, hanem mindenki számára – emelte ki.

Fotó: Griechisch Tamás

Az emléktáblát Biczó Zalán könyvtáros kezdeményezte, de megvalósításában részt vett Kovács Balázs a Szülőföldünk Egyesület elnöke, a Kisalföldi Könyvtárosok és Könyvtárak Egyesülete, illetve a Magyar Könyvtárosok Egyesülete is.

Legnépszerűbb cikkek