| 2020. október. 5. | 2 perc olvasás

Felújítanák a járványokhoz kapcsolódó védőszent szobrát Sarródon

A Rozália-szobor 1741-ben egy járvány végén, hálaadó szoborként lett felállítva közadakozásból. 2020-ban ismét egy világjárvány ütötte fel a fejét, ezért most még nagyobb aktualitása van a szobor felújításának.

 - Sarród Község Önkormányzata és a Három Település Alapítványa kezdeményezi a szobor felújítását, melyhez természetesen minden anyagi forráslehetőséget megmozgatunk, és felkutatunk. Nemrég az összefogás csodálatos eredményeként új, művészi kivitelezésű keresztelőkutat állítottunk templomunkban - olvasható Papp Gyula polgármester és Vámosi Lajos a Három Település Alapítványa elnöke közleményében, akik most ismét arra kérik a lakosokat, hogy lehetőségük szerint támogassák a falu egyik legértékesebb műemlékének megmentését.


A Rozália-szobor Sarródon

A faluban 6 szobor és 2 kápolna is őrzi a régmúlt emlékeit. 

Az 1710-es évektől hatalmas pestisjárvány pusztított az országban, így a faluban is, amely a lakosság egyharmadát elpusztította. A lakosság imája az egekig ért, imádkoztak Szent Rozáliához, aki a járványos betegségek kiemelkedő hazai védőszentje, Szent Sebestyénhez, a keresztény hitéért vértanú halált halt segítő szenthez, valamint Szent Rókushoz, a csodatévő ferences-rendi szerzeteshez, aki a pestisből gyógyulók védőszentjeként ismert.

Miután a járvány éppen Rozália napján ért véget a faluban, ezért 1741-ben állíttattak egy hálaadó szobrot örök mementóként, melynek elkészítését a soproni ifj. Eisenkölbl Lőrinc kőfaragó vállalta.

A megidézett szentek méltóságát, és áldozatos munkásságát is mutató szoborcsoporton a barokk szobrok általános jellemvonásai ismerhetők fel. Ezen műemléken is egyaránt megmutatkozik a gondos faragás, a megidézett szentek méltóságát, a részletes kidolgozás, a körbejárhatóság, a kifejező portrészobrászat.

Ha a műemlékkel szemben állunk, balra található Szent Sebestyén és jobbra Szent Rókus alakja, oszlop tetején szoborként megidézve Szűz Mária látható.

A hálaadó szobor névadója, Szent Rozália alakja a talapzaton keresztben található, a négy alak közül a legrosszabb állapotban: úgy ábrázolják ezt a nemesi családból származó, de fiatalon elvonult, hitében elkötelezett szentet, ahogy megtalálták egy hideg barlangban a halála után : a rideg kövön fekve, bal kezére hajtva fejét, jobb kezében a szent keresztet tartva.

Sajnos a szentek alakját és arcát, a ruházat szépen omló redőit már kikezdte az idő, ami nem is csoda, hiszen idén ez a szobor 279 éves! Ha hozzátesszük, hogy nem márványból készült, kész csoda, hogy még áll. Sajnos már nem elég az állagmegóvó meszelgetés, kőszobrász-restaurátor értő keze és tudása kell a helyreállításhoz.

"A Pestis vagy Rozália szobornak nevezett műemléknek óriási értéke van, mind művészettörténeti, mind falutörténeti szempontból, mely nem forintosítható. De forintban megadott restaurálási, felújítási/megmentési költsége elég magas(közel 4 millió ft), viszont a kért munka és a szoborcsoport állapotát tekintve teljesen elfogadható "-írták a közleményben.

(Adományaikat befizethetik a polgármesteri hivatalban, vagy az alábbi bankszámlára is utalhatják: Három Település Alapítványa 12094318-01254023-00100004 Raffeisen Bank Fertőd Fiók)

Legnépszerűbb cikkek