Ha valaki jól látja, hogy mennyi csomagolási hulladék keletkezik a háztartásokban, és ez mekkora problémát jelent, az pontosan egy hulladékgazdálkodási közszolgáltató. Az STKH rendszeres, sokszínű szemléletformáló tevékenysége révén aktívan tesz azért, hogy fogyasztói szokásaink következményeire, környezeti hatásaira felhívja a figyelmet, illetve mindennapos hulladékunk környezettudatos, felelős kezelésének lehetőségeit, az okos és jó gyakorlatokat megismerjük.
Az idei Föld napjára készülve közel két hónappal ezelőtt hirdette meg egy évtizedes múltra visszatekintő, a fenntarthatóság és a környezetvédelem legkülönfélébb témáit feldolgozó nemzetközi karikatúra-versenyét az STKH. A szakmai zsűri által legjobbnak ítélt alkotásokat nézegetve megismerhetjük, miként gondolkodnak a hétköznapi ember túlzott hulladéktermeléséről az egymástól több ezer kilométerre élő alkotók. Egyszerre elgondolkodtató és beszédes, hogy egy magyar faluban, egy kínai metropoliszban vagy éppen egy Dél-amerikai szigeten élők ugyanazokkal a kihívásokkal találkoznak, ám ezek megélése, ábrázolása és kontextusa mennyire változatos lehet.
És hogy miért éppen a művészetet hívja segítségül egy hulladékgazdálkodási vállalat?
Egy ötletes, beszédes karikatúra nem csupán vizuális élmény, hanem elménket is megdolgoztatja. Az alkotó szavak nélkül mesél, színes és kreatív eszköztárat felvonultatva gondolkodtatja el a szemlélőt. Az igazán hatásos karikatúrák némi fanyar humorral és egy nagy adag öniróniával világítanak rá problémákra, jelenségekre vagy hibáinkra úgy, hogy a megoldás gondolatát is elültetik. Úgy szórakoztatnak, hogy közben egyszerre megdöbbentenek, néha letaglóznak, felismerésre késztetnek, mégis lelkesítenek, és a jóra ösztönöznek.
Az STKH nemzetközi karikatúra-kiállítása egy olyan égető problémára világít rá a Föld napján, amelyen nem csupán megéri elgondolkodni, hanem ideje újragondolni azt, hogy miként viszonyulunk a csomagolásokhoz. Szükség van ennyi csomagolásra, vagy tudunk kevesebb csomagolóanyaggal élni? Az STKH kiállításán bemutatott alkotások rávilágítanak arra, hogy ideje felelősséget vállalnunk a hulladékunkért, és mindannyiunknak környezettudatosabban kell cselekednie, ha nem akarjuk, hogy előbb-utóbb maga alá temessen minket saját hulladékunk.
A szakmai zsűri több szakaszból álló értékelési folyamat során válogatta ki a minden szempontból kiemelkedő, igazán beszédes és hatásos alkotásokat. Az értékelés során számos szempontot vettek figyelembe, a kreatív megvalósítástól kezdve, a feldolgozott téma relevanciáján és közérthetőségén át, egészen a vizuális minőségig. A szakmai
zsűriben Kosztka László, az STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft. ügyvezetője és Éder Andrea, a vállalat operatív igazgató-helyettese a hulladékgazdálkodási szakmát, míg Szénási Ferenc soproni karikatúraművész és grafikus a művészeti szakmát képviselte.
A zsűri értékelése alapján a fődíjat Henrky Cebula nyerte Lengyelországból, a második helyen Bilig Ba végzett Kínálból, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig Dragutin „Dado” Kovačević állhat fel Horvátországból.
A Package until wreckage című kiállítás már megtekinthető az STKH weboldalán (www.stkh.hu) a főmenüben található „online kiállítás” menüpontot megnyitva.