Az érintett fákkal kapcsolatos probléma hatpólusú:
- A kérelemben érintett fákat 1976-ban telepítették, melyeknek életciklusa 50 év. A fák életveszélyesek voltak, a 2024-es évben több nagyméretű nehéz ág is letörött, és a vízpartra esett, veszélyeztetve az ott tartózkodók testi épségét. A fák egyike erőteljesen megdőlt, teljes terjedelmében a víz fölött volt, számítani lehetett rá, hogy kidőlhet.
- Közvetlenül a vízbe hulló falevelek a lebomlás során lúgos irányban tolják el a víz kémhatását, ami magával hozza a kovaalga elszaporodását. A kovaalga gátolja a halak által felvett tápanyagok hasznosulását. A gyenge halak sérülékenyek, nehezebben tűrik a külső fizikai hatásokat.
- A fák virágzásakor vattaszerű anyag hullik a fákról, zavarva a tóparton lévők, a környéken tartózkodók és a tó körül lakók tevékenységét, életminőségét. A lehullott anyag gyúlékony, képes egy parázsló cigarettacsikktől meggyulladni.
- Évről évre egyre nagyobb mértékben van jelen a fák levelén található levéltetű gubacs, melynek kinyílásakor fehér viaszos porszerű anyag hullik a tó felületére, amely látványában és fizikai jelenlétében is zavarja a tó összképét és horgászati célú felhasználást.
- A nyárfák nem őshonos fajok, telepítésük ideológiai alapon és a gyorsan növekedő tulajdonságuk figyelembevételével történt.
- A magas fákon évről évre növekvő számú varjúpopuláció figyelhető meg, amik hanghatásukkal, ürülékükkel és a kiöklendezett táplálékkal negatívan hatnak a tó környezetében rekreációs céllal tartózkodók tevékenységére és a környékben lakók életminőségére.
Az engedélyezési eljárásban illetékes hatóság a kérelem megalapozottságának elbírálásához kikérte a szakhatóságok véleményét.
Borítókép: Sopronmédia archívum