Ahogy az közismert, a medvehagyma - a hóvirággal egyetemben - tavasz egyik első hírnöke, melynek legfőbb gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik, azonban elvétve már a napokban is találunk szedésre alkalmas leveleket.
A kiváltságos virágzási időszak mellett a népszerű gyógynövény elsősorban annak köszönheti hírnevét, hogy friss, finom íze mellett sokféle jótékony, étrendi hatással bír. Fogyasztása többek között a vérkeringésre, az emésztő szervrendszerre is jótékony hatással van, de vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása is közismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja szervezetünk ellenálló képességét a tél végi, kora tavaszi kórokozókkal szemben.
A medvehagyma elsősorban a lombos erdők, főként a bükkösök kora tavaszi jellegzetes növénye, amely közismerten főként a hegyek középső és magasabb régióiban, valamint a hűvösebb északi oldalakon, völgyekben fordul elő.
Néhány hasznos tudnivaló a gyűjtésekor:
- Akár saját részre, akár kereskedelmi célra gyűjtjük a medvehagymát, tanácsos azt a szezon elejére időzíteni, amikor még nem bújtak elő a gyöngyvirág hasonló küllemű, ám mérgező levelei! A két erdei növényt legegyszerűbben a levél dörzsölésével lehet megkülönböztetni, ugyanis míg a medvehagyma levelének van hagymaszaga, addig a mérgező gyöngyvirág nem rendelkezik ezzel.
- Az erdei ökosziszoisztéma minél kisebb megzavarásának érdekében a medvehagyma gyűjtésekor lehetőség szerint ne térjünk le a kijelölt turistaútvonalakról, így elkerülhetjük az erdő alján élő, számos védett, lágyszárú növény letaposását is!
- A medvehagyma természetbarát gyűjtéséhez tartozik az is, hogy két leveléből csak az egyiket szedjük le, így a növény tovább tud élni, lélegezni, táplálkozni és táplálékot raktározni talajban megbújó hagymájában, amiből a következő évben ki tud hajtani.
- A kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymára jelölési kötelezettség vonatkozik, azaz a címkén fel kell tüntetni a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot. Vásárlóként is könnyen ellenőrizhetjük, hogy a csomagoláson szerepelnek-e ezek az adatok, így elkerülhetjük, hogy illegális terméket vegyünk.
Képek forrása: pixabay