| 2 perc olvasás

Hipertónia világnap: Előzd meg, ismerd fel, kezeld!

A magas vérnyomás, úgymint az egyik típusú szív- és érrendszeri megbetegedés, népbetegség. Hazánkban a leggyakoribb halálozás éppen a kardiovaszkuláris betegségekből adódik.

A hipertónia önmagában sokáig tünetmentes, és csak akkor kerül felismerésre, amikor már szövődményeket okoz. Emiatt három fontos feladatunk van: a megelőzés (prevenció), a szűrés és a korai kezelés – hívta fel a figyelmet dr. Hati Krisztina, a Kardiológiai – Belgyógyászati Összevont Osztály osztályvezető főorvosa.

„Az elsődleges megelőzés korunk legfontosabb feladata, amelyet nem lehet elég korán kezdeni. A magas vérnyomás egyik fontos rizikója az egészségtelen életmód és a csökkent fizikai aktivitásból származó túlsúly és elhízás. Az elhízás önálló betegség.

Magyarország felnőtt lakosságának körülbelül 58%-a túlsúlyos vagy elhízott, és ami még ennél is aggasztóbb, hogy 2025-től 2035-ig a gyermekkori túlsúly és elhízás 28%-ról 35%-ra fog emelkedik, tehát minden harmadik gyermek súlyproblémával fog küzdeni a felnőttkorba lépve, ezért 10-20 év múlva ezeknek a betegeknek száma ugrásszerűen meg fog nőni. Ennek a megelőzésében a legfontosabb szerepe a szülőknek és az oktatásnak van, óvodás- és kisiskoláskortól rendszeresen tanítani kellene a gyermekeket az egészséges életmódra és a helyes táplálkozásra, mert amikor már kialakult a túlsúly és az elhízás, onnantól már sokkal nehezebben kezelhető.

– fejtette ki a szakember.

A másik fontos rizikófaktor, amelynek megelőzését szintén gyermekkorban kellene elkezdeni, az a dohányzás, hiszen, amikor a függőség kialakul, már sokkal nehezebb abbahagyni. A dohányzás visszaszorításában történtek előrelépések az elmúlt években, amelyeket még tovább kellene fejleszteni.
Fotó: illsztráció 

A magas vérnyomás második alapköve a szűrés. A felnőtt lakosság rendszeres orvosi vizsgálata nem feltétlenül valósul meg, mert csökkent a foglalkozás egészségügyi vizsgálatok száma, és kevesen keresik fel tünetmentesen a háziorvosukat. Emiatt fontos, hogy évente többször mérjük meg a vérnyomásunkat magunk is, jegyezzük fel egy füzetbe, ami utána segítségül szolgálhat az esetlegesen emelkedő értékek észleléséhez, és kellő önkontrollt ad. A 130/85Hgmm fölé emelkedő értéknél, amely már magas normális vérnyomásnak számít (de a 140/90Hgmm feletti értékű magas vérnyomás határánál már mindenképpen) vegyük igénybe családorvosunk vizsgálatát még tünetmentesen is, mert ő rá tud világítani olyan rizikófaktorokra, családi halmozódásra, jelekre, amelyek nem mindig egyértelműek, és korán felismerésre kerülhet a magas vérnyomás – mutatott rá dr. Hati Krisztina.

A harmadik fontos lépés a korai kezelés, amely egyéb súlyosbító tényezők nélkül (pl. nincs társbetegség) először életmód-terápiából áll, amelynek elemei az egészséges táplálkozás, a testsúlycsökkentés, a dohányzásról való leszokás és a rendszeres fizikai aktivitás. Az életmód-terápia a határértéken lévő magas vérnyomást rendezheti is. Amennyiben ez nem elégséges, akkor a korai, akár egy tablettában szedett, kombinációs kezelések jöhetnek szóba.

Az életmód-változtatás, az egészséges diéta, a rendszeres testmozgás, és a dohányzás tartós elhagyása azonban végig kell, hogy kísérje a kezelést, hiszen nemcsak a magas vérnyomásnak, hanem más szív- és érrendszeri betegségeknek a terápiájához is hozzátartoznak. Ezek betartásával elkerülhetjük a legfontosabb szövődményeket, a szívkoszorúér- betegséget, az infarktust, az agyi érkatasztrófákat, érszűkületet és a vesebetegségek nagy részét, de megelőzhető a 2-es típusú cukorbetegség is.

Legnépszerűbb cikkek