| 1 perc olvasás

Hogyan tároljuk gyógyszereinket hőség idején?

A gyógyszerek tárolására a nyári hónapokban különös figyelmet kell fordítani. A magas hőmérséklet ugyanis ronthatja a készítmények hatásosságát és káros bomlástermékek keletkezéséhez vezethet.

A gyógyszerek tárolásának és felhasználásának alapvető szabályairól dr. Rumi Nóra, a Soproni Gyógyközpont intézeti vezető főgyógyszerésze osztott meg hasznos tanácsokat:

Fontos, hogy a gyógyszereket az eredeti dobozukban tároljuk, így szükség esetén mindig kéznél lesz a betegtájékoztató, amiből tájékozódhatunk az előírt tárolási körülményekről és a szavatossági időről is. Ha nem megfelelően tároljuk a gyógyszereinket, akkor romlik a hatásosságuk és módosulhat a felhasználhatósági idejük is.

– hívta fel a figyelmet a szakember.

Forrás: Soproni Gyógyközpont

Alapvető szabály, hogy nyári hőség idején óvjuk a gyógyszereinket a direkt fény- és hőhatástól, így soha ne tartsuk a készítményeket ablakban, autó kesztyűtartójában, szabadban. Figyelni kell a megfelelő páratartalomra is, ezért a fürdőszobában való elhelyezés sem javasolt. A gyógyszerek tárolásánál ügyeljünk arra is, hogy gyerekek számára ne legyenek hozzáférhetőek.

A hűtést nem igénylő gyógyszereket szobahőmérsékleten, azaz 15-25 Celsius fok közötti hőmérsékleten, a hűvös helyen tárolandó készítményeket pedig 5-15 Celsius fokon kell tartani. Hűtőszekrénybe, fagyasztóba kizárólag azok a készítmények tehetőek, amelyek dobozán ezt külön jelzik.

– ismertette a tárolás szabályait dr. Rumi Nóra.

Egyes gyógyszerformák különleges tárolási körülményeket igényelnek, ilyenek például a tartályos inhalátorok, melyeket fagytól, hő- és napsugárzástól védve, legfeljebb a csomagoláson jelzett hőfokon tarthatunk. Az inzulintartalmú injekciókat pedig első használat előtt hűtőszekrényben kell tárolni, azonban a hűtőből kivéve, felhasználáskor már szobahőmérsékleten kell tartani, szintén védve a direkt hő- és fényhatásoktól.

A nyári hónapokban sokan készülnek utazni, érdemes erre is tudatosan felkészülni. Az útipatika összeállításakor előzetesen tájékozódjunk a gyógyszerek tárolási szabályairól. A gyógyszerek szállításához használhatunk hűtőtáskát, de ügyeljünk arra, hogy a készítmények közvetlenül ne érintkezzenek a jégakkuval.

Ha azt tapasztaljuk, hogy a gyógyszereink színe, külleme, állaga megváltozik (például porlik, elfolyósodik, kifagy), akkor a készítményeket nem szabad felhasználni, még ha a szavatossági időn belül is van a felhasználhatóságuk.

– összegezte a szakember.

Legnépszerűbb cikkek