Hazánkban évente több ezer ember hal meg hirtelen szívmegállás következtében utcán, közterületen. Többségük megmenthető lenne, ha valaki perceken belül megkezdené az újraélesztést, a mellkasi nyomásokat, még a mentők kiérkezése előtt. Ha a szívmegállás okozta oxigén hiányos állapot tovább tart 5 percnél, visszafordíthatatlan szív- és agykárosodáshoz vezet, tudtuk meg Bujtás Józseftől, a Soproni Mentőállomás vezetőjétől.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F89%2Fe2%2Fmento-bujtas-jozsef-tom-5705_f__f.jpg)
fotó: Griechisch Tamás
A helyes újraélesztési technika első lépése a beteg légzésének megfigyelése, ha nem lélegzik, akkor a folyamat 30 mellkaskompresszióból és 2 befúvásból áll. A helyes mellkaskompresszió elvégzésekor a harmadáig kell lenyomni a mellkast, ezt mintegy 5-6 centimétert jelent. Az európai irányelvek és a Magyar Újraélesztési Társaság szerint is törekedni kell a lélegeztetésre a mellkaskompressziót követően, azonban ha ez nem sikerül, akkor folyamatos mellkaskompresszió szükséges a mentők kiérkezéséig.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F2f%2Fe6%2Fmento-bujtas-jozsef-tom-5726_5tnu.jpg)
fotó: Griechisch Tamás
Október 16-a az Újraélesztés Nemzetközi Napja, és a Hősök Napja a mentőknél. Az alkalomból az Országos Mentőszolgálat ingyenes életmentő képzést szervezett a nagyobb mentőállomásokon – itt az újraélesztést helyes gyakorlatát sajátíthatták el az érdeklődők.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2Ff3%2F5d%2Fmento-bujtas-jozsef-tom-5683_0v_2.jpg)
fotó: Griechisch Tamás