A klímaváltozás a növényvilág és benne az erdei fafajok számára követhetetlen sebességgel zajlik. Az ember felelőssége kétségbevonhatatlan a termőhelyi tényezők minden korábbinál gyorsabb változásában, a szárazodásban és az aszályok előidézésében, melyeket a legtöbb fafaj nem tud spontán szelekciós folyamatokkal ellensúlyozni. Közép-Európa erdőborítottságának fenntartása ezért soha nem látott kihívások elé néz.
– mondta Kárpáti Béla Imre, a 2024. év végén indult szlovák-magyar #foresee projektet vezető Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács elnöke.
Az erdők fennmaradásának alapja ugyanis a genetikai változatosságot biztosító szaporítóanyag, vagyis a fák magja, és a belőle nevelt facsemete. A szakszerű és kontrollált szaporítóanyag előállítással és alkalmazással a szakemberek jelentős mértékben javítani tudják a faállományok jövőbeli életlehetőségeit. Az ember által segített szaporítóanyag-mozgatás a klímaváltozás tekintetében akár 50 évnyi időt is képes áthidalni, míg a facsemeték kedvező feltételek között történő előnevelése és földlabdával történő ültetése a kezdeti növekedési időszak nehézségeit segít átvészelni.
A kiültetés során egyedi megeredési és adoptálási vizsgálatokat végeznek a csemete egyedeken, a legjobb fafajok/alfajok csoportjának, a legjobb csemete méret és ültetési technológia meghatározására. Az eredményeket a projekt oktatási tevékenységei keretében - lehetőleg minél több fázisban (magkezelés, a csemete előállítása, nevelése és ültetése, megeredése, alkalmazkodása stb.) - mutatják be a magyar és a szlovák erdészeti csemetetermelőknek, felhasználóknak, erdész szakembereknek és szakiskolai hallgatóknak, hozzájárulva ezzel az élőhelyekre és a biodiverzitásra vonatkozó környezeti tudatosság növeléséhez, amely segíti az új erdőállományok klímaváltozáshoz történő alkalmazkodását. A projekt eredményeit a magyar és a szlovák szaksajtóban is közzéteszik.
A projektrész keretében az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács:
- egy tudományos előtanulmányt készíttet, mely ajánlásokat tartalmaz a telepítendő klímarezisztens fa(al)fajokra, szaporítóanyag-forrásokra, származásokra, valamint a csemeték ültetéséhez bevonandó élőhelytípusokra, a magyar és szlovák helyszínekre, ültetési területekre vonatkozóan;
- koordinálja a projektpartnerek által termesztett burkolt gyökerű csemeték kiültetését a stratégiai partnerek bevonásával;
- tanulmányutakat szervez az európai jógyakorlatok megismerése érdekében;
- konferenciákat és workshopokat szervez a szakmai tapasztalatcsere és a projekt eredményeinek minél szélesebb körű megismertetése érdekében;
- egy tudományos értékelő tanulmányt készíttet, mely tartalmazza a csemetetermesztési tapasztalatok értékelését, a gyakorlat számára levonható tanulságokat, valamint a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjai szerint létrehozott új erdőállományok kezelésével kapcsolatos útmutatásokat;
- online terjeszthető kiadványt és ismeretterjesztő filmeket készíttet a projekt tevékenységeinek és eredményeinek széleskörű szakmai bemutatása, valamint a burkolt gyökerű csemetetermesztési technológia népszerűsítése érdekében.
Az „Azonosított, klímarezisztens magforrásokból származó, burkolt gyökerű erdészeti csemetetermesztési technológia alkalmazása és népszerűsítése a magyar-szlovák határtérségben” című projekt (#foresee) az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Program keretében jön létre közel 345.000 eurós költségvetéssel.