Markus Müller, a múzeumot fenntartó Bécsi Orvostudományi Egyetem (Medizinische Universität Wien) rektora úgy fogalmazott, Karikó Katalin a tudomány ikonja, és egyben egyedülálló példaképe a kitartásnak – számol be róla az MTI.
Ez utóbbiak között vannak olyanok is, melyeknél az mRNS olyan antitestek fehérjéit kódolja, amely az immunrendszert segíti abban, hogy felismerje a daganatos sejteket, illetve az esetenként megjelölje az azok által termelt vegyületeket.
A tudós komoly kihívásnak nevezte a rákellenes kutatásokat:
– mondta.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2F20250520%2520Karik%25C3%25B3%2520Katalin%2FD__EP20250519031-2048x1603.jpg)
Arra a kérdésre, mi foglalkoztatja jelenleg, kifejtette: alig egy hete nyílt meg Szegeden egy antimikrobiális és a gombaellenes terápiák fejlesztését segítő új központ, amely kialakítását jelentős részben az általa elnyert díjakhoz járó támogatások tettek lehetővé. Egy klinikai vizsgálat elindítását is tervezi, ám ahogy fogalmazott, ennek részleteiről csak akkor szeretne beszélni, ha lesz mit mondani. Karikó Katalin hangsúlyozta, az általa kapott elismerések lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tudományra és a tudósokra irányítsák a figyelmet.
Szavai szerint nem mindenkinek való a kutatói pálya, de aki szeretne feladatokat megoldani, problémákon elgondolkodni, az válassza azt, így hobbira sem lesz szüksége. Ahogy mondta, „soha sem valakinek dolgozott, mindig a tudományos megismerés vágya hajtotta”.
A kutató arra a felvetésre, hogy a Trump-adminisztráció az USA-ban megvonná az mRNS-sel kapcsolatos kutatási programok támogatását, hangsúlyozta, ez a tudományos munka ennek ellenére is folytatódni fog, ha nem az Egyesült Államokban, akkor Európában.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2F20250520%2520Karik%25C3%25B3%2520Katalin%2FK%25C3%25A9perny%25C5%2591k%25C3%25A9p%25202025-05-20%2520074512.png)
A Josephinumban május 31-ig megtekinthető tárlatot az SZTE Klebelsberg-könyvtár gyűjteményéből állították össze, amely anyagát – fotókat, dokumentumokat, a kutatáshoz kapcsolódó tárgyakat és elismeréseket – Karikó Katalin ajánlotta föl egykori egyetemének.
Szerepel a kiállításon többek között a Jermy Gusztáv-díj, Karikó Katalin középiskolája, a Móricz Zsigmond Gimnázium alapította természettudományos elismerés, melyet a kutató 1973-ban kapott meg, egy évvel korábban, mint Szent-Györgyi Albert. Karikó Katalin megőrizte hallgatóként összeállított herbáriumát – növénygyűjteményét –, melyből egy kiszárított paszternák (Pastinaca sativa) látható a tárlaton, de bemutatják szakdolgozatának eredeti példányát, ahogy doktori oklevelét is, melyet 1983-ban vett át Szegeden.
A tudós által elnyert több mint száz tudományos elismerés közül szerepel a többi közt a tárlaton a Wilhelm Exner-érem, melyet az Osztrák Iparszövetség adományozott Karikó Katalinnak 2021-ben.
A múzeumban látható egy kisfilm, amelyben Karikó Katalin mellett Drew Weissman és Ugur Sahin, a BioNTech SE vezetője számol be az mRNS-sel kapcsolatos kutatásokról. Külön tabló ismerteti az mRNS-technológia alapjait, illetve az eljárás lehetséges felhasználásait, a tárlatot pedig négy – magyar, angol, német, francia – nyelven elérhető virtuális kiállítás egészíti ki, mely Karikó Katalin tudományos pályáját mutatja be.
Borítókép: MTI/Filep István