| 2025. február. 21. | 3 perc olvasás

Kiszelly Zoltán: a béketárgyalások hatására az európai gazdaság is fellendülhet

Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója az orosz-ukrán béketárgyalások kapcsán volt a Sopron TV Mozaik című műsorának vendége, amiben kiemelte: az Európai Unió háborúpárti vezetői olyan erőforrásokból akarják támogatni az orosz-ukrán háború folytatását, amelyek nem léteznek, ezért is fontos, hogy minél előbb megkezdődjenek a béketárgyalások.

A Joe Biden vezette kormány a háború folytatását támogatta, Donald Trump viszont le akarja zárni az orosz-ukrán háborút és a béke lehetőségeit keresi – jelentette ki Mozaik című műsorunkban Kiszelly Zoltán. A Századvég politikai elemzési igazgatója szerint Brüsszel és az Európai Unió is a háború folytatásában érdekeltek, hiszen folyamatosan azon dolgoznak, hogy minél több pénzzel és fegyverrel támogassák Ukrajnát.  

A brüsszeli álláspont továbbra sem változott, hiszen az Európai Unió és NATO többsége is a háború folytatását támogatja. Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy minél előbb szeretne találkozni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, azonban azt fontos tisztázni, hogy a béke még nincs elérhető közelségben, mivel jelenleg a tárgyalások előkészítése zajlik. Az oroszok legfontosabb követelései közé tartozik a már teljesen vagy részben elfoglalt ukrán megyék megtartása, ezenkívül azt szeretnék, ha az orosz nyelv lenne a második hivatalos nyelv Ukrajnában, de Ukrajna NATO csatlakozását sem támogatják.

A politikai elemzési igazgató arra is rávilágított, hogy a háborúpárti Európa-többségnek döntenie kell, hiszen az unió többsége tavaly februárban döntést hozott arról, hogy 50 milliárd euróval támogatják Ukrajna költségvetését a következő 5 évben, valamint 20 milliárd euróval támogatják a háború folytatását. A tavalyi NATO-csúcson a Biden-adminisztráció részvételével a politikusok úgy döntöttek, hogy a szövetség 200 milliárd euróval támogatja a háborút. Az amerikaiak is megszavazták egy 40 milliárd eurós támogatást, Donald Trump elnök viszont elutasítja Ukrajna támogatását, melynek célja a háború folytatása.

Kiszelly Zoltán hozzátette: a tavalyi politikai döntés nyomán a brüsszeli vezetőknek kellene finanszírozni a háborút, viszont nem tudnak hitelt felvenni, az amerikai védelmi miniszter a NATO értekezleten bejelentette, hogy az amerikai csapatok nem vesznek részt az ukrajnai békefenntartásban.

Az európai vezetőknek arról kell tárgyalniuk, hogy milyen eszközökkel teremtsék elő a háború folytatását támogató fegyvereket és összegeket. A háborúpárti politikusok komoly bajban vannak, hiszen az elhibázott brüsszeli gazdaságpolitika és a zöld átállás számos dilemma elé állította az uniós vezetőket. Sok ország négyszeres áron vásárol amerikai gázt az orosz gázhoz képest, ezenkívül több európai ország is közös hitelfelvételen gondolkodik. Franciaország és Olaszország szinte államcsődben van, hiszen az Európai Központi Bank kötvényvásárlásai tartják őket a víz felett, Ausztria pedig az elmúlt négy évben 30 milliárd euró adósságot halmozott fel.

A politikai elemző a beszélgetés végén az orosz-ukrán béketárgyalások kapcsán kiemelte: remélhetőleg húsvétig megkezdődnek a béketárgyalások, melynek fontos része a május 9-re tervezett, a II. világháború lezárásának 80. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezés, amelyen várhatóan a kínai, az amerikai és az orosz elnök is részt vesz.    

Magyarország mentességet kapott az elhibázott brüsszeli szankciók alól, melynek köszönhetően a MOL továbbra is nyereséges marad. A béketárgyalások megkezdése azt jelentené, hogy a háborúra kevesebb pénzt kell fordítani, így a fejlesztésekre is több forrás jutna. Az is lehetséges, hogy Amerika lazítana az oroszokat sújtó energiaszankciókon, így a nyugati európai gazdaság is olcsóbban jutna energiához

– fűzte hozzá Kiszelly Zoltán.  

Borítókép: pixabay 

Legnépszerűbb cikkek