A kormány szerdai ülésén több javaslatot is megvitatott, amelyek közül kiemelkedő jelentőségű volt a nyugdíjasokat érintő előterjesztés – közölte a miniszter. Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy a kabinet elkötelezett a nyugdíjak reálértékének megőrzése és lehetőség szerint növelése mellett, majd ismertette az elmúlt 15 év ezzel kapcsolatos eredményeit. A 13. havi nyugdíj február 12-én érkezik a bankszámlákra, míg azok, akik készpénzben kapják, a postai kézbesítés során juthatnak hozzá az összegekhez a rákövetkező napokban.
A miniszter hozzátette:
Gulyás Gergely rámutatott, hogy a 13. havi nyugdíjat folyamatos támadások érik, holott akár széles körű egyetértés is kialakulhatna a kérdésben. Gulyás egyértelművé tette, hogy a 13. havi nyugdíj továbbra is meghatározó eleme marad az ellátási rendszernek.
Bővül a vidéki otthonfelújítási program, a nyugdíjasok is igénybe vehetik
Gulyás Gergely továbbá azt is bejelentette, hogy a kormány döntése értelmében a vidéki otthonfelújítási program kibővül. Ennek eredményeként a nyugdíjasok is csatlakozhatnak a támogatási rendszerhez, amelynek keretében az állam a felújítási költségek felét, legfeljebb 6 millió forintig, átvállalja. A támogatás energetikai korszerűsítésre, valamint egyéb lakásfelújítási munkálatokra is felhasználható.
– tette hozzá a miniszter.
Gulyás Gergely kijelentette, a munkáshitel iránt nagy az érdeklődés, eddig 9000 kérelem érkezett be. A kérelmezők többsége a maximális összeget igényli. Jelenleg 5400 ügylet elbírálás alatt van, és 2600 esetben már megtörtént a kifizetés. Az elutasítási arány 12-13%, de ezeknél jellemzően csak hiánypótlásra van szükség, így az érintettek várhatóan hozzájutnak a hitelhez.
Januártól elérhető az otthonfelújítási program a családok számára, amelyre eddig kétmilliárd forint értékben érkeztek igénylések. A Széchenyi Pihenőkártyára utalt összegek felét lakásfelújításra is lehet fordítani, ezt eddig 6-7000 ingatlantulajdonos használta ki.
Elindult egy 9 milliárd forintos keretösszegű program a kis- és középvállalkozások (kkv) honlapfejlesztésének támogatására, amelyre eddig 2700-an jelentkeztek. Emellett két új program is indul:
- A kkv-k beruházásait támogató program 100 milliárd forintos kerettel, amelyre 1800 vállalkozás regisztrált.
- A 200 milliárdos lakásfejlesztési tőkeprogram, amely elsősorban Budapesten és a megyei jogú városokban valósul meg, és Gulyás szerint hozzájárulhat a lakásárak és a bérleti díjak növekedésének mérsékléséhez.
Sikeres a Demján Sándor Program
Az 1+1 beruházásélénkítő program keretében eddig közel 1600 pályázat érkezett be, amelyeket 937 kis- és középvállalkozás (kkv), 509 közepes méretű vállalkozás és 439 mikrovállalkozás nyújtott be. A honlapkészítési támogatási program iránt is nagy az érdeklődés, eddig 2700 jelentkező regisztrált. A Széchenyi Kártya Program beruházási hitelének kamata csökkenni fog, így a vállalkozások 3 százalékos kamatozású hitelhez juthatnak.
Hamarosan elindul a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram, amely 100 milliárd forintos keretösszeggel segíti a cégeket. A program előregisztrációja már megkezdődött, és több mint 1800 vállalkozás jelezte részvételi szándékát. A hivatalos indulás február közepére várható.
Emellett egy új lakásfejlesztési tőkeprogram is indul 200 milliárd forintos keretösszeggel, amely ingatlanfejlesztők számára lesz elérhető, és lakások, valamint kollégiumok építésére fordítható. A program célja, hogy mérsékelje a lakásárak növekedését és csökkentse a bérleti díjakat mind Budapesten, mind a megyeszékhelyeken – mondta el Gulyás Gergely.
Borítókép: hirado.hu