A parlagfű légi úton történő felderítését a készenléti rendőrség helikoptereinek közreműködésével végzik a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi szakemberei – Ez a módszer jó lehetőséget biztosít arra, hogy egy nap alatt a megyének több mint a felét végigjárjuk – mondta el Szemerits Attila a Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztályának vezetője a péri repülőtéren tartott sajtótájékoztatón. – Ebben az évben újdonságnak számít, hogy drónok segítségével még alaposabb vizsgálatot tudnak végrehajtani.
![Szemerits Attila, a Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztályának vezetője](https://fw.photos/fU0GvEJf5sDuAWR_6wY2EDUqXWE=/665x0/filters:watermark(https://admin.sopronmedia.hu/images/watermark.png,10,-30,10,13,13)/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F14%2F89%2Fvlcsnap-2020-08-10-14h10m11s493_438o.png)
A tapasztalatok alapján a megyei földhasználók és földtulajdonosok együttműködést mutatnak a hatóságokkal, így mentesítik a gyomoktól a saját területeiket. A gazdálkodók mellett a belterületen élők is sokat tehetnek, hogy a parlagfő pollenje kevésbé terhelje a környezetet. – A leghatékonyabb és legegyszerűbb védekezés az átlagemberek számára kis területen az, ha gyökerestül kitépik a gyomot a földből. – emelte ki az osztályvezető.
A parlagfűvel fertőzött területeken a növényvédelmi hatóság közérdekű védekezést rendel el. A hatósági eljárás költségei a gondatlan földhasználót terhelik, akinek – a fertőzött terület méretétől és a fertőzöttség mértékétől függően, akár 5 millió forintig terjedő növényvédelmi bírságot is meg kell fizetnie a jogszabályban előírt kötelezettségének elmulasztása miatt.