| 2023. július. 28. | 1 perc olvasás

Legyünk mindig éberek!

Az internetes csalásokra hívja fel a figyelmet a Soproni Rendőrkapitányság. Egy megrázó, többmillió forintos kárt okozó internetes csalás miatt indítottak büntetőeljárást a napokban a Soproni Rendőrkapitányságon.

2023. július 10-én egy 59 éves férfi elhatározta, hogy néhány feleslegessé vált műszaki terméket elad az interneten egy online hirdetési portálon keresztül. Nem sokkal a hirdetés feladása után már jelentkezett egy potenciális vevő, aki egy ismert csomagküldő közreműködésével akarta megvásárolni az árut, ezért emailben küldött is egy vásárlást megerősítő linket az eladónak. Ez azonban a csomagküldő szolgáltató képi elemeivel megtévesztésig megegyező hamis, adathalász link volt! Rákattintva a gyanútlan férfi egy netbankos regisztráció felületére jutott, ahol megadta belépési adatait, és a bank által számára sms-ben megküldött megerősítő kódokat is begépelte. Így adott netbankos hozzáférést bankszámlájához az elkövetőnek, aki több mint 5 millió forintos kárt okozott neki.

A tanácsok a Soproni Rendőrkapitányságtól:

1. Soha ne osszuk meg netbankos belépési adatainkat idegenekkel! A netbankos felhasználónevek, jelszavak és az egyéb biztonsági kódok kizárólag személyes és bizalmas információk. Soha ne adjuk meg ezeket az adatokat telefonon, e-mailben vagy más kommunikációs csatornákon keresztül, különösen idegeneknek.

2. Vigyázzunk az SMS-kódokkal! A bankok gyakran használnak SMS-kódokat azonosításhoz és megerősítéshez. Ne osszuk meg ezeket a kódokat semmilyen körülmények között másokkal, még akkor sem, ha azt állítják, hogy a bank vagy valamilyen hivatalos szerv munkatársaiként kérnek ilyen információt.

3. Ellenőrizzük a weboldal hitelességét! Ha netbankunkra belépünk, mindig ellenőrizzük a weboldal címét. Vegyük észre a hamis oldalakat, amelyek dizájnelemei megtévesztésig megegyezhetnek, de a címükben eltérnek a hivatalos banki oldalétól! Csak a hivatalos weboldalakon lépjünk be az online bankszámlánkra!

4. Használjunk kétlépcsős azonosítást! Használjunk olyan netbanki szolgáltatásokat, amelyek kétlépcsős azonosítást kérnek tőlünk. Ez az extra védelem segít megakadályozni, hogy illetéktelenek hozzáférjenek a bankszámlánkhoz.

5. Védekezzünk az adathalász-támadások ellen! Óvakodjunk az adathalász-támadásoktól, amelyek álcázott e-mailekkel vagy weboldalakkal próbálják meg kicsalni az adatainkat. Ha gyanús levelet vagy linket kapunk, töröljük, ne kattintsunk rá!

 

A képek illusztrációk!

Legnépszerűbb cikkek