Megemlékeztek a kommunista diktatúrák áldozatairól Sopronban
Sopronban is megemlékeztek a kommunista diktatúrák áldozatairól. Az emléknap alkalmából kedd reggel a városvezetés tiszteletét rótta le a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön falán elhelyezett Gulag-emléktáblánál, majd a jánostelepi rabtemetőnél, végül pedig a Szent Mihály temetőben, Szántó Róbert főhadnagy sírjánál.
A megemlékezés első helyszíne a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön falán található Gulag-emléktábla volt, ezt követően a jánostelepi rabtemetőnél folytatódott a koszorúzás, amelyen dr. Farkas Ciprián polgármester, valamint dr. Simon István és dr. Csiszár Szabolcs alpolgármester is lerótta tiszteletét.
Fotó: Horváth Ádám Bence
Az új Szent Mihály temetőben folytatódott a megemlékezés. Szántó Róbert főhadnagy nyughelyénél beszédet mondott dr. Farkas Ciprián. A polgármester beszédében felidézte:
A mai napon az egész magyar nemzet nevében emlékezünk az áldozatokra, fejet hajtunk az elhunytak előtt, kifejezzük tiszteletünket a még élők iránt. Sopron város közössége már nagyon korán, 1919 nyarán megismerte a kommunizmus igazi arcát. Az akkor 21 éves Szántó Róbert főhadnagyot és Fennesz Rezsőt, az 1919-es vörösterror áldozatait mindenféle tárgyalás és ítélet nélkül végezték ki. Itt, a Szent Mihály temetőben. Később a katolikus konvent díszsírhelyet adományozott azon a helyen, ahol a kivégzés történt. A tragédia emlékére 1922-ben kétalakos szobrot állítottak itt, a temetőben. Ez azonban tüske volt a rendszer szemében, ezért lebontották és törmelékként elszállították. A rendszerváltás után újraépítették az emlékhelyet.
Fotó: Horváth Ádám Bence
A megemlékezésen Szántó Róbert családtagjai, az önkormányzat és a közintézmények vezetői is koszorúztak. Február 25-ét 2000-ben nyilvánították a kommunizmus áldozatainak emléknapjává.