| 2024. december. 4. | 2 perc olvasás

Megjelent Turbuly Éva történész interjúkötete Soproni emberek, soproni történetek címmel

A Soproni Levéltár nyugalmazott igazgatója 2006 óta készít életinterjúkat Sopron meghatározó személyiségeivel. A könyvben a városban élő, vagy a városhoz kötődő régi soproni családok életét is megismerhetik az olvasók.

A Soproni Szemle „testvér kiadványaként” jelent meg a Soproni emberek, soproni történetek első kötete, ami a 2006 óta többnyire a Soproni Szemlébe és a Soproni Füzetekbe íródott életútinterjúk közül tartalmaz 13-at régi soproni családok leszármazottaival, tudósokkal, művészekkel, építészekkel, tanárokkal, akik vagy a városban születtek, vagy ott éltek és dolgoztak.

Fotó: Rombai Péter 

A kötet bemutatóját szerdán tartották a SOPRONI TIT épületében. Az eseményen Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője köszöntőjében kiemelte: Turbuly Éva a Soproni Szemle szerkesztőjeként évtizedek óta azon dolgozik, hogy közérthető módon bemutassa városunk kulturális kincseit és értékeit. 

Fotó: Rombai Péter 
Turbuly Éva tudományos munkái és színvonalas kiadványai tovább gyarapítják Sopron kulturális értékeit

- tette hozzá Barcza Attila .

A könyvben többek között Dávid Ferenc művészettörténész, Törökné Házi Mária, Házi Jenő főlevéltáros lánya; Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas magyar író, költő; Sulyok Gabriella Munkácsy-díjas grafikusművész, valamint dr. Várszegi Asztrik emeritus főapát életéről is számos érdekességet megtudhatnak az olvasók.  

Fotó: Rombai Péter 
A háború pusztításait követően a '60-as évek első felében indult meg a soproni belváros házainak rekonstrukciója, amiben jelentős szerepet játszott a fiatal művészettörténész, Dávid Ferenc, akivel 2012-ben beszélgettem. Törökné Házi Mária Házi Jenő főlevéltáros lánya. Édesapja a hivatalt viselő, konzervatív katolikus középosztály képviselője volt, aki tudósként és a soproni népszavazás előkészítésének egyik jelentős szereplőjeként a város közismert személyisége volt. Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas magyar író, költő a beszélgetésünk során így mesélt édesapjáról: „A háború alatt részt vett az ellenállásban. Tudtommal a nyilas hatalomátvétel után vitték el. Túlélte Kőhidát, valamelyik német faluban engedték szabadon az amerikaiak, de nagyon betegen jött haza. Kőhidán együtt raboskodtak Jávor Pállal. A színész írt egy könyvet erről az időszakról, abban az édesapámat is említi…

- tudtuk meg Turbuly Évától.

Fotó: Rombai Péter 

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek