Teljes körűen felújított iskolában kezdhették meg a tanévet a Fenyő téri Német Nemzetiségi Általános Iskola tanulói szeptemberben. A soproni intézményben közel 800 gyermeket nevelnek. Az épület korszerűsítését a kormány 190 millió forinttal támogatta, a fenntartó Soproni Német Nemzetiségi Önkormányzat pedig mintegy 80 millió forint önrészt biztosított.
Tormáné Bakody Noémi, az intézmény igazgatója a munkálatokkal kapcsolatban elmondta, a felső tagozat korszerűsítése során megújult a teljes elektromos hálózat, a lefolyórendszer, szigetelték a homlokzatot, és új nyílászárókat kapott az épület. A mosdókban korszerű, érintésmentes csaptelepeket és öblítőrendszereket helyeztek el. Az épület felújításának részeként valamennyi osztályterem burkolata megújult, új bútorok kerültek az alsó folyosó összes termébe és az emeleti termek kétharmadába.
Krisch Magdolna, a Soproni Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke emlékeztetett, hogy 2015. szeptember 1-jével vették át az iskola fenntartását a soproni önkormányzattól, hogy segíteni tudják a helyi közösségben a nyelv, a zene, a tánc, és a szokások továbbadását, ami által erősíteni tudják az identitás megőrzését.
Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője az ünnepségen úgy fogalmazott, a mai nap a soproni és térségi német kisebbség életében kettős jelentőséggel bír. - Egyrészt a 75 évvel ezelőtti kitelepítés évfordulójára emlékezünk, másrészt ünneplünk, mert a Német Nemzetiségi Általános Iskola a Fenyő téren hatalmas részben újulhatott meg. Ennél is fontosabb, hogy a jelenlegi politikai közösség fordulatot hozott a hazai kisebbségek életében, hiszen soha nem látott mértékű program- és működési támogatást kapnak a civil szervezetek, a német nemzetiségi önkormányzat. Azt gondolom, előre kell tekintenünk, és nagyon jó úton haladunk afelé, hogy a német nemzetiség kultúráját megélve, szerves részét tudja képezni a magyar nemzetnek – emelte ki.
Az átadáson részt vett Soltész Miklós államtitkár, aki a 75 évvel ezelőtti német kitelepítésekre emlékezve azt mondta, hogy az emlékezésre „óriási” szükség van, mert a betelepült német elődök az egész nemzet büszkeségévé váltak, „hatottak az egész Kárpát-medencére”. A magyarországi német közösségek az elmúlt években jól kihasználták az együttműködés lehetőségét, táncokat, ruhákat, emlékeket, templomokat, közösségeket és egyéb épületeket mentettek meg, és a köznevelésben is jelentős szerepet töltenek be – mondta.