A gyereknap jelentősége
Eredete
Sok mindenre büszkék lehetünk Európában, többek között arra is, hogy az első gyereknapot nem a „fejlett nyugaton”, hanem Ankarában, Törökországban tartották. Ráadásul az első gyereknap nem is akármilyen céllal jött létre, az ötletet és a megvalósulást pedig a gyerekek mélységes tisztelete övezte.
A törökök nagy államférfija, Mustafa Kemal Atatürk kezdeményezte a gyereknap megtartását. Ő nem mellesleg úgy vonult be a történelembe, mint aki véget vetett a szultánok korának, kivívta a függetlenséget, és megalapozta a Török Köztársaságot. Törökországban 1920 óta április 23-a a gyermekek és egyben a törökök függetlenség napja is. A két ünnep azért esik egybe, mert Atatürk szerint a gyerekek képviselik a jövőt, így nekik kell megőrizniük a szabadságot és a függetlenséget.
Több gyereknap is van?
Az igazi áttörés 1925-ben történt, amikor Genfben az első Nemzetközi Gyermekjóléti Konferenciát tartották, majd az ENSZ közgyűlése 1954-ben határozott úgy, hogy június 1-én lesz a nemzetközi gyermeknap. Több mint 50 ország csatlakozott ehhez a programhoz. Az Egyesült Államokban viszont június második vasárnapján tartják a gyermeknapot, míg Magyarországon május utolsó vasárnapján. Ez tehát egy újabb időpont, ami még mindig nem esik egybe az általunk megszokottal, ami május utolsó vasárnapja. Magyarországon 1950 és 1953 között még június első vasárnapján tartották, azonban 1954-től kezdve minden évben május utolsó vasárnapján ünnepelték meg a gyerekeket, és ez így történik manapság is. A döntéshozók ezzel azt is biztosították, hogy a gyereknap munkaszüneti napra essen. Ez meglehetősen fontos, hiszen milyen gyereknap lenne az, amikor anya és apa dolgozik, miközben a nap a gyerekek fontosságáról és az ő megbecsülésükről szól?
Magyarország volt az első?
Minden tisztelet Atatürknek, hiszen Genfben tőle vették át a példát nemzetközi szinten, de Magyarországon már 1906-ban is tartottak gyermeknapot. Ekkor alapították meg főként arisztokrata hölgyek az Országos Gyermekvédő Ligát, melynek tagjai körlevelet írtak az akkori vármegyékhez azzal a kéréssel, hogy minden évben tartsanak gyermeknapot. 1953-ban a genfi központú Nemzetközi Gyermekjóléti Unió kétnapos fesztivállal hívta fel a figyelmet a gyerekek jogaira. A gyereknap akkor fejlődött igazán nemzetközi szintre, amikor 1954. november 20-án ugyanitt az ENSZ Közgyűlése elfogadta az Egyetemes Gyermeknap létrehozásáról szóló 836 (IX). határozatot.
A gyereknap története azonban csak formalitás ahhoz képest, hogy bár fontos egy ilyen ünnepi alkalommal évente felhívni a figyelmet a gyerekekre, és ők is várják ezt a napot, a gyerekek megbecsülését azonban a velük való személyes törődésen, játékon, oktatáson, sporton és művészeteken keresztül 365 napban illene gyakorolnunk.
Források: csalad.hu, gyerekneveles.hu, nepszokasok.hu
Képek forrása: istockphoto