| 4 perc olvasás

Mitől lesz szerencsénk az új évben?

A szilveszteri szokások közös célja eredendően az, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét és boldogságot varázsoljanak. A népi kalendárium szerint szilveszter és az új év első napja szorosan összefügg, ezért a két nap szokásai, hiedelmei gyakran azonosak. Nézzünk ezek közül néhányat a teljesség igénye nélkül!

Nagyszüleink még szinte kivétel nélkül hittek a babonákban, igyekeztek mindent az előírások szerint végezni, hogy elkerüljék a bajt. Manapság egyre kevesebben foglalkoznak a néphiedelmekkel, a többség csak legyint egyet, mondván: úgysem fog semmit befolyásolni az, hogy mit eszünk, vagy teszünk december 31-én. Szilveszterkor – akárcsak az év más ünnepein és jeles napjain – a szokások és hiedelmek az emberi életre, az állatállomány és a termés bőségére vonatkoztak.

Mit volt tilos tenni ezen a két napon?

Úgy tartották, hogy amit az év első napján cselekednek, az hatással lesz az egész elkövetkező esztendőre, így tartózkodtak például a vitáktól, veszekedésektől.

Aki korán kel, egész évben friss lesz, aki gyengének, betegnek érzi magát, az egész évben ilyen lesz.

Vigyázzunk magunkra, mert ha betegség miatt orvost kell hívnunk, az azt jelenti a hiedelmek szerint, hogy egész évben betegeskedünk majd.

 Azt is jól meg kell gondolni, hogy mit teszünk először újév napján, mert jó eséllyel gyakran tesszük majd ugyanezt egész évben.

Sokan ezért elsején le sem fekszenek napközben, nehogy a betegség, ágyhoz kötöttség nyűgjét vonják magukra.

Közismert az a hiedelem, hogy újév napján semmit sem adnak ki a házból, mert akkor egész éven át minden kimegy onnan.

Az újévet nem jó tartozással, adóssággal kezdeni, ezeket még az újév előtt ki kell egyenlíteni.

 Ezen a két napon tilos mosni, mert elviszi a szerencsét! Tilos teregetni, mert az „kiterítést”, halálozást jelent a családban az öregek szerint!

Vigyük ki a szemetet már december 30-án! Szilveszterkor és újévkor tilos kiönteni a szemetet, mert megy vele minden jó, kidobjuk vele együtt a szerencsénket is.

Jól ismert a baromfihús evésének tilalma is e napon. Ne együnk baromfit szilveszterkor, mert azok hátrafelé kaparnak, elkaparják a szerencsénket! Pulykát enni is szerencsétlen dolog, mert mérget hoz a házhoz.

Halat sem ajánlatos enni, a hallal általában elúszik a szerencse, kivéve a folyók mentén élőket, mert ott „ahány pikkely, annyi pénz”. Ha mégis halat ennénk, arra figyeljünk, hogy a farkánál kezdjük fogyasztani, mert így nem tud elúszni a szerencséjénkkel együtt.

Nem szerencsés dolog újév napján hagyni, hogy a tűz kialudjon, és ollót használni, mert aki ezt teszi, elvágja a szerencséjét.

Mit tegyünk szilveszterkor és újév napján?

 Az újesztendei jósló, varázsló eljárásoknak igen fontos része volt a táplálkozás, megszabott ételek fogyasztása, illetve bizonyos ételek szigorú tiltása.

A jó évkezdésnek velejárói a jó italok és a bőséges étkezés.

Újévkor disznót kell enni, hogy kitúrja a szerencsét, szárnyast semmiképp, mert azok elkaparják.

A szilveszteri babonák szerint együnk malacot újévkor, hogy szerencsések és gazdagok legyünk. Együk meg a fülét, a farkát, a körmét és a csülkeit, mert ezek hozzák meg a szerencsénket. A rántott szeletet hagyjuk máskorra, mert szilveszterre csakis malacsült illik!

Étkezésnél részesítsük előnyben a szemes terményeket (lencse, rizs, köles).

Szilveszterkor és január elsején is érdemes az aprópénzhez hasonló lencsét enni, ez ugyanis szerencsét és gazdagságot hoz. Aki nem szereti a lencsét,  egyen babot, rizst vagy kölest, és a biztonság kedvéért rakjon pár szem lencsét a zsebébe, mert a sok apró mag pénzbőséget jelent az elkövetkezendő évben.

Aki újév napján édeset eszik, annak az egész éve édes lesz.

Nyújtsunk rétest! A hiedelmek szerint ugyanis nemcsak a rétest lehet hosszúra nyújtani, hanem a boldogságot és az életet is. Minél több töltelék van a rétesben, annál boldogabbak leszünk az új esztendőben. Érdemes tehát betervezni az újévköszöntő menübe a rétest is, minél többfélét, annál jobb!

Szegjünk kenyeret! A régi szokások szerint a kenyér megszegésével biztosíthatjuk, hogy a családnak nem kell egész évben mellőznie a kenyeret.

Fogyasszanak gyümölcsöt az üzletasszonyok és üzletemberek! Annak, aki üzlettel foglalkozik, szilveszterkor gyümölcsöket kell ennie, hogy gyümölcsöző esztendő köszöntsön rá. Alma fogyasztása esetén számoljuk meg a magvakat: ahány mag, annyi siker üti a markunkat.

Újév napján ne sajnáljuk az ételt és az italt az állatoktól, hiszen akkor egész évben gazdag lesz az ellátás.

A hagyományok szerint, hogyha a kutyák megtömik a bendőjüket, akkor gazdagság vár az egész évben.

Töltsük teli a konyhai tartókat! Szerencsét hoz, ha megtöltjük a kávétartót, cukortartót, sótartót, borstartót, lisztes edényt. Ha ugyanis ezek tele vannak, egész évben bőségben élünk, de ha üresek, akkor szükséget szenvedünk ezekben a dolgokban.

Töltsük teli a kamrát, zsebeket! Újév napján az üres zsebek, szekrények vagy polcok látványa a következő évre szegénységet vetítenek előre, ezért a kamrát, zsebeket meg kell tölteni, a pénztárcákat tele kell rakni pénzzel, hogy az év során ez legyen a jellemző.

 Ne faljunk fel mindent szilveszterkor! Ha nem faljuk fel az összes, szilveszterre készített ételt, akkor nem szenvedünk hiányt az új évben sem. Tartalékoljunk egy kicsit!

Ne vásároljunk nagy értékű dolgokat! A babonák szerint rengeteg kiadással számolhatnak azok, akik az év első napján nagy értékű holmikat vásárolnak.

Fontos az első újévi látogató: ha ekkor rosszkedvű vendég érkezik, abban az évben sok bánat éri a ház népét. Ha január elsején egy férfit engedünk először a lakásba vagy házba, az szerencsét hoz, tartják az öregek. Sajnos egy nő épp ellenkezőleg.

Szilveszter éjjelén pontban éjfélkor az összes ajtót ki kell tárni, hogy az óév kimehessen. Ugyanis ha nem távozik, az újév nem tud bejönni.

Források: arcanum.com, alon.hu, ma7.sk, sokszinuvilag.hu, szilveszter.hu, wikipedia

Képek forrása: istockphoto

Legnépszerűbb cikkek