A trükkös elkövetők célpontjai jellemzően az idős emberek. Sokszor kihasználják jóhiszeműségüket és az idős korból adódó fiziológiai sajátosságaikat. Időről időre egy kicsit változtatnak az elkövetés módszerén, de sohasem hagyják abba a próbálkozást, ezért is nagyon fontos, hogy idős hozzátartozóink figyelmét minél többször felhívjuk az őket fenyegető veszélyre.
Nagyon örültem a meghívásnak, mert csak folyamatos tájékoztatással tudjuk megelőzni az ilyen bűneseteket. Az úgynevezett unokázós csalók telefonon hívják fel áldozatukat, és valamilyen hozzátartozójuknak – unokájuknak, gyereküknek – adják ki magukat. Azt állítják, hogy valamilyen bajba kerültek, például autóbalesetet szenvedtek Ausztriában, nyereményjátékon veszítettek, tartozás miatt fenyegetik őket, ezért azonnal nagyobb összegre van szükségük. A pénzért azonban idő hiányában személyesen nem tudnak elmenni, ezért maguk helyett egy ismerősüket vagy taxit küldenek – kezdte a tájékoztatást az Babella-Lukács Katalin, a Soproni Rendőrkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója.
Azt tudom tanácsolni, hogy minél többet beszélgessünk idős hozzátartozóinkkal az ilyen bűnesetekről. Kérjük meg őket, hogy amikor egyedül vannak otthon, ne engedjenek be idegent a lakásba. Győzzük meg őket arról, hogy a szolgáltatók szakemberei pénzvisszatérítést nem hoznak, és nem lehetnek olyan nyereményjátéknak sem a nyertesei, amire be se neveztek. Pénzt idegennek semmilyen ürüggyel se adjanak át! Amennyiben nem biztosak abban, hogy azzal a rokonnal beszélnek, akinek az kiadja magát, hívják vissza, tegyenek fel olyan ellenőrző kérdéseket, amire csak a valós rokon tudja a választ. Abban az esetben ha megtörtént a baj, minél előbb hívják a 112-es segélyhívószámot – tanácsolta a szakember.