| 2025. február. 25. | 1 perc olvasás

Negyed évszázada tisztelgünk emléknappal a kommunizmus áldozatai előtt!

A 25 évvel ezelőtt megszületett parlamenti verdikt nem véletlenül szól úgy, hogy minden év február 25-én kell megtartani az emléknapot, hiszen a második világháború után legnépszerűbb hazai politikai erő, vagyis a Független Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát 1947-ben ezen a napon tartóztatták le a hazánkat megszállva tartó Szovjetunió belügyi hatóságai.

Az ügy szoros előzményéhez tartozik, hogy a Vörös Hadsereg árnyékában előtüremkedő kommunisták magyar földön is megkezdték a kizárólagos hatalom megszerzéséért vívott harcukat. Sztálin hazai elvtársai 1947-re már elérték, hogy a világégést követő első nemzetgyűlési választásokat 57 százalékos, elsöprő többséggel megnyerő Független Kisgazdapárt kénytelen volt koalícióra lépni a Rákosi Mátyás által vezetett Magyar Kommunista Párttal és a Szakasits Árpád által irányított Szociáldemokrata Párttal.

Kovács Bélának azért kellett bűnhődnie, mert a kisgazdák főtitkáraként ellenezte ezt a frigyet.

Személyén keresztül Sztálin helytartói mindenkinek azt üzenték:

Így jár az, aki nem áll be a sorba, s nem követi a moszkvai iránymutatást.

Mentelmi jogának fittyet hányva Kovács Bélát a szovjet belügyi szervek 1947. február 25-én a köztársaság megbuktatására irányuló összeesküvés koholt vádjával letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták.

Legnépszerűbb cikkek