| 2023. október. 5. | 2 perc olvasás

Önzetlenül másokért

Három hetet töltött missziós orvosként Ghánában dr. Vancsura Vivien, a soproni kórház gyermekgyógyász rezidense. Belső indíttatásból csatlakozott az Afréka Nemzetközi Humanitárius Alapítvány küldöttségéhez, hogy szaktudásával segítse az afrikai betegek gyógyítását.

Vancsura doktornő a Somogy vármegyei Rinyaszentkirályról származik, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán diplomázott. Már gyakorlatait is Sopronban töltötte, 2021 óta dolgozik rezidens orvosként a gyerekosztályon.

A segítő szándék, a szakmai fejlődés igénye és a kalandvágy jelentették a legfőbb indítékot, amiért belevágott az afrikai misszióba. Szinte egyidőben azzal, hogy megérett benne az elhatározás, rátalált az Afréka Alapítvány felhívására. Dr. Fodor Réka, a karitatív szervezet alapítója és vezetője éppen a következő, ghánai missziójukhoz keresett önkéntes orvosokat. Így csatlakozott Vivien másik két fiatal doktorral a küldöttséghez.

A vízum igénylése, a kötelező és ajánlott védőoltások felvétele mellett elkezdtem elméletben felkészülni az útra. Beleástam magamat a különböző trópusi betegségek kórtanába, filmeket néztem Ghánáról, ismerkedtem a többségében muszlimok lakta régió szokásaival.

– mesélt a kezdetekről Vancsura doktornő.

A magyar orvoscsapat Tamaleban gyógyított, ez Ghána fővárosától, Accrától mintegy 600 kilométerre fekszik. A város kórházában csupán egyetlen helyi orvos dolgozik, mellette 20 szakképzett nővér teljesít szolgálatot. Ők jelentették a hazai küldöttség legnagyobb segítségét is, hiszen elvégezték az előzetes vizsgálatokat, vért vettek és tolmácsoltak a gyakran csak törzsi nyelveken beszélő helyiekkel.

A 3 hetes ghánai misszió alatt több mint 2000 beteget - felnőtteket és gyerekeket is – ellátott a magyar orvoscsapat. Általában tífuszos, maláriás vagy bőrbetegségben szenvedő gyerekeket kezeltek. A felnőttek között sok cukorbeteggel és hipertóniással találkoztak.

A magyar küldöttség egy egyházi fenntartású turistaszálláson lakott, ahol volt áram és víz, ami a helyi viszonyok között luxusnak számít.

„Gyermekgyógyászként talán azt éltem meg a legnehezebben, hogy az ottani gyerekek többsége rosszabb fizikai állapotban van, sokan alultápláltak, vitaminhiányosak. Ezenkívül sokkal fejletlenebb az eszközháttér, az ellátási rendszer, rengeteg a hamis gyógyszer. Viszont rendkívül nyitott, vidám és türelmes emberekkel találkoztam. Nagy szeretettel fogadtak minket, sokszor többórás sorban állás után is megértően várakoztak az ellátásra.” – fogalmazta meg a misszió alatt tapasztalt kettős érzéseit Vancsura doktornő, majd rögtön hozzátette: nem tántorodott el attól, hogy egyszer még eljusson Afrikába missziós orvosként. Ha dönteni kellene egy luxusnyaralás és a humanitárius szolgálat között, ismét az utóbbit választaná.

Sokat fejlődtem szakmailag, rengeteget tanultam a trópusi betegségekről. Ezenkívül magabiztosabb is lettem, könnyebben hozok meg önálló döntéseket. Mióta hazajöttünk, hálát és elégedettséget érzek, hogy ilyen fejlett körülmények között dolgozhatok. Ugyanakkor remélem lesz még rá lehetőségem, hogy visszatérjek és egy következő alkalommal is segítsek a rászorulókon.

– összegezte dr. Vancsura Vivien.

A ghánai misszió az Afréka Nemzetközi Humanitárius Alapítvány 13. afrikai útja volt. Dr. Fodor Réka vezetésével korábban 9 alkalommal járt magyar orvoscsapat Nigériában, illetve egyszer-egyszer Kongóban és Ugandában. Az alapítvány folyamatosan fogadja az adományokat, amelyekből gyógyszereket juttatnak el a rászoruló térségekbe.

Legnépszerűbb cikkek