Kezdődik a 2022-es nyári időszámítás. Igaz ugyan, hogy egy órával rövidebb lesz az éjszaka, de cserében innentől hosszabbak a nappalok, a játszótéri délutánok, este később kell lámpát kapcsolni, és korábban pirkad.
Az óraátállítást 1976-ban Franciaországban vezették be legelőször az energiatakarékosság reményében. Magyarország 1980-ban követte a példát, így azóta egy évben kétszer tekergetjük az órát hol előre, hol hátra.
Kezdetben az óraátállításnak számos pozitív hatása volt. Villamosenergiát spóroltak vele, kedvezett az építőiparban és a mezőgazdaságban dolgozóknak, akik hosszabb ideig végezhették a szabadban a munkát, s a hosszabb nappaloknak köszönhetően kevesebbet és kevesebben vezettek szürkületben, sötétben. Napjainkban már teljesen megváltoztak a munkarendek és a fogyasztói szokások is, így ezzel a módszerrel már nem lehet spórolni.
Sokadik éve lehet hallani, hogy hamarosan eltörlik az óraátállítást, de eddig ez még nem történt meg. Az Európai Unió ugyan szabad kezet adott a tagállamoknak, mégis eddig egyedül Csehországban törölték el. A többi ország nem tud megegyezni, hogy a téli vagy a nyári időszámítást lenne-e érdemesebb használni. Úgyhogy amíg ezt el nem döntik, marad az évi két óraátállítás.
Borítókép forrása: Pixabay.com