A kormányfő sajtótájékoztatójának elején bejelentették: a fejlesztőközpont létesítéséről szóló stratégiai együttműködési megállapodás Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter írta alá Stella Livel, a BYD ügyvezető alelnökével.
A felszólalók sorát ezt követően Vang Csuan-fu nyitotta, aki arról beszélt, hogy a mostani megállapodás egy nagy lépés a BYD-gyárnak is. A BYD szerencsésnek mondhatja magát, hogy részt vehet a magyar gazdasági fejlődésben – hangsúlyozta a vállalat elnök-vezérigazgatója.
Az, hogy az európai fejlesztőközpontot Magyarországra helyezzük, 2000 új munkahelyet hozhat létre
– tette hozzá, miközben hangsúlyozta a kínai–magyar gazdasági együttműködés sikerességét is.
Vang Vej-csong, a százmillió lakosú Kuangtung tartomány kormányzója eközben arról beszélt, hogy az elmúlt években jelentősen nőtt Magyarország és Kuangtung közötti kereskedelem: mára a teljes magyar–kínai kereskedelem 10 százalékát ez teszi ki. Hozzátette: az európai központ elősegíti majd a zöldebb közlekedést az európai lakosság számára és tovább mélyíti a gazdasági kapcsolatot Magyarország és Kína között.
Orbán Viktor: A BYD most egy új korszakot nyit Magyarországon
Orbán Viktor felidézte, hogy két évvel ezelőtt, 2023-ban személyesen is járt a BYD kínai központjában, és azóta is sokat dolgoztak az együttműködésen. Köszönetet mondott kínai vendégeinek a partnerségért, majd kijelentette, hogy
a mostani megállapodás azt jelenti Magyarország számára, hogy a jövő autóit is itt fogják gyártani.
Emlékeztetett arra is, hogy Magyarország 1990-ben sikeresen kapcsolódott be a nemzetközi autógyártásba, de - mint mondta - most egy korszakváltás zajlik, ami azt jelenti, hogy a magyar iparnak az elektromos autók gyártásába is be kell kapcsolódnia.
Ebbe az új korszakba csak Kína segítségével tudunk belépni, „hogyha van kínai–magyar stratégiai együttműködés, mert ebben az iparágban Kínáé a vezető technológia”
– hangsúlyozta a kormányfő.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy most éljük a 76 éve tartó magyar–kínai kapcsolatok legintenzívebb időszakát, példaként hozva fel az Egy övezet, egy út programhoz való csatlakozást, valamint Hszi Csin-ping kínai elnök tavalyi látogatását. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország a nyugati és keleti országok közti „találkozóponttá” szeretne válni.
Mint fogalmazott, a kínai beruházások a magyar gazdaság növekedésének egyik fontos, sőt, nélkülözhetetlen motorjává váltak. E ponton megemlítette a Budapest–Belgrád vasútvonal elindítását, a V0-s vasúti körgyűrű építését, valamint a Szerbia és Magyarország közti kőolajvezeték építését, amelyekben Kína szintén szerepet játszik.
Utalt arra is, hogy Magyarország mindig is ellenezte az Európai Unión belül a Kínával szembeni vámokat, és most is azt sürgetik a kormány részéről, hogy ezeket a vámokat oldják fel.
„Meggyőződésünk, hogy Európa jövőre nem a szembenállásban, hanem a partnerségben van” – mondta Orbán Viktor, majd ezután arról beszélt, hogy a gyárak mellett vállalati fejlesztőközpontokat, illetve kutatóközpontokat is szeretnének Magyarországra hozni, ebben a sorrendben.
„Ezért van nagy jelentősége ennek a mai találkozónak és megállapodásnak, mert most a BYD egy új korszakot nyit. A fejlesztőközpontját is idehozza Magyarországra. Nemcsak egy gyárat épít, hanem idehozza a fejlesztőközpontját. Ez pedig azt mutatja, hogy a terv, a mi nagy tervünk működik”
– fogalmazott Orbán Viktor, majd utalt arra, hogy a BYD előtt számos másik jelentős nemzetközi nagyvállalat is Magyarországra hozta a fejlesztőközpontját. „De most a BYD egy minőségi ugrást jelent” – tette hozzá, utalva arra, hogy többnyire magasan képzett munkavállalók fognak náluk dolgozni.
„Biztos vagyok benne, hogy a BYD után újabb szereplők is érkeznek majd”
– zárta mondandóját Orbán Viktor.