A világörökségi helyszínen Ferenczi József festőművész és rajztanár 1992-ben hívta életre a művésztábort, hogy itt az alkotók elmélyülhessenek a Fertő part szépségeiben, megismerkedhessenek különböző technikákkal, inspirációt kapjanak a művésztanároktól és egymástól.
"Hozzánk évről évre a kezdőktől a képzett alkotókig sokan érkeznek, mert ez a tíz nap Ferenczi József festőművész célkitűzését követve sok-sok művészeti élményt nyújt mindenki számára – emelte ki Hetlinger Júlia, a tábor vezetője a záró kiállításon. – Idén több mint százan vettek részt a kurzuson, ami nagy öröm számunkra.
Sokan érkeztek a környékről, de az ország minden pontjáról, sőt külföldről is jöttek hozzánk művészetkedvelők. Mint minden évben, most is sikerült elérnünk a legfőbb célkitűzéseinket: a Fertő táj és környéke szépségeinek a megörökítését, a hagyományok tiszteletét és az alkotók tudásának növelését."
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F4a%2Fe2%2Fsarrod-muvtabor-tom-2977_tp9q.jpg)
fotó: Griechisch Tamás
Az alkotótábor színes tematika köré épült. A hagyományőrzés jegyében a hövelyi csipke titkaival ismerkedhettek az alkotók a kurzus elején. Majd jött Zsóka László festőművész, aki a táborozókat az akvarell festészet rejtelmeibe vezette be.
Rozmán Zoltán rajztanár, a sarródi Ferenczi József Nemzetközi Alkotó- és Művésztábor művészeti vezetője a hagyományos temperafestészeti technikákat, így a kazeintemperát illetve a tojástemperát is bemutatta a résztvevőknek. Felkerestek egy környékbeli pajtát is, ahol különleges miliőben alkothattak a táborozók. A művészetterápia is szerepet kapott a tíz nap során, így zenére is festhettek az alkotók, illetve a plein-air festészet rejtelmeibe is belekóstolhattak.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F79%2Fa3%2Fsarrod-muvtabor-tom-3069__uzi.jpg)
fotó: Griechisch Tamás
A záró kiállítás megnyitóján Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője is köszöntötte a vendégeket, aki személy szerint is kötődik a táborhoz, hiszen éveken keresztül saját maga is alkotott itt. Mint kiemelte: a tábor legnagyobb értéke, hogy Ferenczi József festőművész szellemiségét sikerült megőriznie, aki mindenben a nagybetűs embert kereste, még a táj szépségeiben is. Meglátása szerint sok-sok hasonló értékmentő és értékteremtő programra lenne szükség.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F70%2F4a%2Fsarrod-muvtabor-tom-3030_l4v3.jpg)
fotó: Griechisch Tamás