A Parkinson-kór a központi idegrendszer neurodegeneratív betegségei közé tartozik, amely az idegsejtek folyamatos pusztulásával jár. Kialakulásának pontos oka a kiterjedt kutatások ellenére sem ismert. Mai tudásunk szerint az életkor előrehaladtával, genetikai hajlamosító tényezők és komplex környezeti ártalmak együttes hatására alakul ki – mondta el dr. Hajas Árpád, a Soproni Gyógyközpont Neurológia–Stroke Osztályának osztályvezető főorvosa.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2FOnline%252004.11%2FParkinson_2025_parkin_nagy2.jpg)
A Parkinson-kór nagyobb arányban fordul elő a 60 év fölöttiek körében, de fiatalabb életkorban is kialakulhat. A betegségnek elsősorban a mozgással összefüggő, látványos tünetei vannak: a mozgás elszegényedése (lépéshossz csökkenése, csoszogó járás, a karok lendítésének hiánya), a végtagok féloldali remegése, az izmok merevsége, illetve tartási instabilitás és egyensúlyzavar jelentkezik. A tünetek fokozatosan alakulnak ki, a betegek a diagnózis felállításakor általában még önellátóak, a kór előrehaladtával azonban egyre inkább segítségre szorulnak.
– részletezte dr. Hajas Árpád.
A Parkinson-kór kezelésében is fontos az időtényező: minél korábban diagnosztizálják a betegséget, annál jobban lassítható a tünetek súlyosbodása és annál tovább tartható meg a betegek életminősége.